Wycieczka do Willi Decjusza w Krakowie
czwartek, 26 września 2024 17:50

Wycieczka  do Willi Decjusza w  Krakowie

W dniu 24-25 września klasa 6 i 5 uczestniczyła w wycieczce do Krakowa realizując program edukacyjny Dukaty Decjusza, którego celem było popularyzowanie wiedzy o historii pieniądza, polityce monetarnej i numizmatyce oraz o dziejach Willi Decjusza, jak również zapoznanie z zabytkami i legendami Krakowa.

Bardzo ważnym i przyjemnym punktem naszej wyprawy była wizyta i warsztaty w Żywym Muzeum Obwarzanka. Obwarzanek krakowski jest niewątpliwie najsmaczniejszym symbolem miasta, może poszczycić się ponad 600-letnią tradycją. W trakcie wizyty nauczyliśmy się min. formowania i wypieku tego pieczywa.

Kolejnym etapem naszej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Dom Jana Matejki, którego obecnie zbiory liczą ponad 8 tys. eksponatów. Są wśród nich przedmioty codziennego użytku i pamiątki po artyście oraz jego najbliższych: żonie Teodorze z Giebułtowskich Matejkowe. Kolekcja Matejki zawiera zbiór wyrobów rzemiosła artystycznego, tkanin, ubiorów, militariów, które często służyły artyście jako rekwizyty w pracy zawodowej, a wiele z nich to niezwykłe, interesujące zabytki o znaczącej wartości artystycznej i materialnej.

Następnie realizowaliśmy program edukacyjny w Wilii Decjusza, która jest perła renesansu.  Miejsce to służyło celom edukacyjnym i naukowym. „Dukaty Decjusza" to program popularyzujący wiedzę o ekonomii, historii i numizmatyce. Tematami zajęć są wybrane zagadnienia związane z historią pieniądza – od starożytności po współczesność, jego wartością i rolą, polityką monetarną oraz numizmatyką. Część zajęć poświęcona jest prezentacji postaci Mikołaja Kopernika i Justusa Decjusza – autorów czołowych traktatów ekonomicznych epoki renesansu prowadzących spór dotyczący reformy monetarnej oraz samej epoce odrodzenia. Zajęcia prowadzone były przez ekspertów i specjalistów z obszaru ekonomii i kultury, którzy opowiedzieli m.in. o rozwoju ekonomii, polityce monetarnej Polski i Unii Europejskiej, numizmatyce oraz renesansie i jego wybitnych przedstawicielach.

W kolejnym dniu mogliśmy odwiedzić Wystawę Ekonomiczną NBP, która posiada ponad 20 stanowisk, które w interesujący sposób prezentują dzieje polskiego pieniądza oraz rolę i zadania NBP jako centralnego banku państwa. W Gabinecie Numizmatycznym zostały zaprezentowane najpiękniejsze monety okolicznościowe i banknoty wyemitowane przez Narodowy Bank Polski w ciągu ostatnich 30 lat. Upamiętniają one ważne wydarzenia, postacie oraz rocznice historyczne.

Wycieczka przyniosła wszystkim wiele radości i uśmiechu. Była także piękną lekcją historii Polski.

Galeria

Poprawiony: czwartek, 26 września 2024 18:34