DZIEŃ NAUKI POLSKIEJ
czwartek, 11 kwietnia 2024 10:49

DZIEŃ NAUKI POLSKIEJ

26 marca kolejny raz obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Nauki Polskiej. W tym roku uczniowie poznawali podstawowe pojęcia  ekonomii  oraz życie i działalność Janusza Korczaka i Władysława Grabskiego.
Decyzją Senatu RP rok 2024 jest Rokiem Edukacji Ekonomicznej. Stanowiąc tym samym formę docenienia poczynionych na przestrzeni ostatnich 100 lat wysiłków tysięcy osób i instytucji zaangażowanych w popularyzowanie i przekazywanie tej jakże ważnej wiedzy.
W tym roku obchodzimy m.in. 5 wyjątkowych rocznic:
100 Rocznica reform gospodarczych Władysława Grabskiego
100 Rocznica powstania polskiego złotego
100 Rocznica utworzenia Banku Polskiego
100 Rocznica utworzenia Banku Gospodarstwa Krajowego
100 Rocznica wydania książki Bankructwa Małego Dżeka Janusza Korczaka.
Janusz Korczak lekarz, pisarz i pedagog 100 lat temu wyznawał zasadę, że dzieci jak najwcześniej powinny poznać wartość pieniędzy, dobre i złe strony ich posiadania. Współpracował z premierem Władysławem Grabskim.
W tegoroczne obchody Dnia Nauki Polskiej zaangażowani byli uczniowie klas: 5a, 6a, 6b, 7a, 7b.
Uczennice i uczniowie kl. 6a i 6b zaprezentowali przedstawienie PORWANI PRZEZ EKONOMIĘ, a uczniowie klasy 5a wykonali kilka układów tanecznych.
Uczniowie klas 5 - 8 przystąpili do konkursu międzyklasowego, którego celem było przedstawienie w sposób oryginalny dokonań  Władysława Grabskiego lub Janusza Korczaka.
Konkurs wygrali uczniowie klasy 5a prezentując działalność Władysława Grabskiego. Ich dokonania artystyczne zostały nagrodzone dyplomem i słodką piniatą. II miejsce otrzymała klasa 7b za inscenizację o Januszu Korczaku.
W tym dniu uczniowie odebrali nagrody za Gminny Konkurs Fotograficzny Jesienne Symetrie. Przybyli też uczniowie ze PSP w Uszwi wraz z opiekunem, których prace zostały nagrodzone.
Ogłoszeni zostali też zwycięzcy szkolnych konkursów: Mistrz Sudoku i Mistrz kostki Rubika, konkursu plastycznego Projekt banknotu o nominale 300zł oraz uczestnicy i laureaci konkursu Recytacja rozwinięcia dziesiętnego liczby pi.
Dziękujemy wszystkim za udział i pomoc w organizacji tej akademii.

I.Budacz, M.Kiełbasa, J.Nowicka

Poprawiony: czwartek, 11 kwietnia 2024 10:57