W pierwszym roku po zakończeniu wojny w szkole uczyły 4 nauczycielki i kierownik - Józef Płacheta. Do szkoły zapisano 253 dzieci. Ponieważ budynek szkolny nie zaspakajał potrzeb, przystąpiono do budowy nowego obiektu. Na fundamentach zalanych w 1938 r. wybudowano nową szkołę - zakończenie robót przypadło na rok 1952. W tym roku do szkoły uczęszczało 211 uczniów. W roku 1952 kierownikiem szkoły został Walenty Krzemiński.
Od roku 1974 funkcję dyrektora sprawował mgr Stanisław Linca. W roku 1984 podjęto starania o rozpoczęcie budowy nowej szkoły, a w rok później budowę rozpoczęto.
W latach 1992-2002 dyrektorem szkoły była Maria Kucia.
W lutym 1997 został powołany Społeczny Komitet Budowy Sali Gimnastycznej przy PSP w Gnojniku. Jego przewodniczącym został Tadeusz Kowalczyk. Podjęto skuteczne starania o rozpoczęcie budowy hali sportowej, której oddanie do użytku nastąpiło w 2002 r.
W 1999 r. szkoła uzyskała status 6-klasowej szkoły podstawowej. Uczęszczają do niej dzieci w wieku od 7-13 lat. Uczniowie klas szóstych na zakończenie II etapu edukacji piszą ogólnopolski sprawdzian kompetencji. Od września 2002 r. funkcję dyrektora szkoły pełni mgr Ewa Prus.
W kwietniu 2003 r. szkoła wzbogaciła się o nową pracownię komputerową.
22 października 2003 r. odbyła się uroczystość nadania szkole imienia papieża Jana Pawła II. Został wykonany kącik Patrona, gdzie znajduje się rzeźba przedstawiająca Ojca Świętego wręczającego dziecku różaniec. Na marmurowej ścianie umieszczono napis:
„ Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo” W hołdzie Ojcu Świętemu, w dniu nadania naszej szkole imienia Jana Pawła II. Uczniowie, nauczyciele, rodzice. 22 października 2003r.
Obok znajduje się błogosławieństwo dla szkoły podpisane ręką Jana Pawła II. Koło kącika, w gablocie umieszczono sztandar ufundowany przez Radę Rodziców, na którym wyhaftowano postać Ojca Świętego z ręką podniesioną do błogosławieństwa, a z drugiej strony symbole narodowe i lokalne (godło i herb gminy) oraz napis „Bóg, Honor, Ojczyzna”
W następnym roku szkoła został włączona do Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, dzięki czemu może uczestniczyć w wielu wspólnych przedsięwzięciach i realizować różne zadania. Jednym z nich jest przystąpienie do akcji „Adopcja na odległość”. Od 2005 roku szkoła finansuje (ze zbiórek
i dobrowolnych składek) edukację chłopca na Sri Lance, półwyspie dotkniętym kataklizmem tsunami. Co roku 22 października uroczyście obchodzony jest „Dzień Patrona”.
1 września 2005 roku oddano do użytku stołówkę szkolną. Korzystają z niej uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Codziennie stołówka wydaje około 250 obiadów.
W 2006 roku czytelnia szkolna została wyposażona w 4 komputery z dostępem do Internetu i pakietem edukacyjnych programów multimedialnych w ramach projektu EFS „Internetowe Centra Edukacji Multimedialnej” . W czerwcu 2007 roku pracownia informatyczna wzbogaciła się o 10 nowych stanowisk, komputer przenośny i rzutnik multimedialny w ramach projektu „Pracownie komputerowe w szkołach”.
Wyróżnikiem dla szkoły jest tradycja malowania obrazów na szybach dziennych przewiązki szkolnej. Dzięki tej tradycji szkoła zyskała sobie przydomek „kolorowa”.
W swojej ofercie szkoła ma wiele propozycji zajęć pozalekcyjnych, służących nie tylko dobremu wykorzystaniu wolnego czasu, ale przede wszystkim rozwijaniu zainteresowań wychowanków.
W roku szkolnym 2007/2008 szkoła uczestniczyła w projekcie finansowanym przez EFS „Moja ojczyzna tam gdzie moja szkoła – nie tylko dla orłów”. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w rozmaitych kołach zainteresowań, konkursach i wycieczkach, całkowicie finansowanych w ramach projektu. Zakupiono wiele pomocy do prowadzenia kół zainteresowań. Grupa 40 dzieci, pod okiem instruktora, nauczyła się pływać.
Szkoła dobrze wpisuje się w środowisko lokalne, uczestnicząc w wielu uroczystościach, prezentując swój dorobek, organizując akademie i uroczystości dla środowiska. W działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkołę czynnie wspierają rodzice oraz inne instytucje między innymi: GOPS, Centrum Kultury, Straż Pożarna, Caritas, Rada Sołecka.
Od września 2007 r. został wprowadzony, rozporządzeniem ministra, obowiązek noszenia jednolitego stroju szkolnego.
W szkole od 20 lat działa dziecięcy zespół taneczny „Szkraby”. Dzieci tańczące w rytm muzyki dyskotekowej z obręczami hula hop swoim pokazem zachwycają publiczność nie tylko w kraju, ale i za granicą. Są chlubą szkoły i gminy.
Twórczyni i opiekunka zespołu - mgr Maria Bober z niesłabnącym zapałem prowadzi swoje „perełki” do kolejnych sukcesów. W roku 2008 „Szkraby” zdobyły wiele prestiżowych nagród, m.in. Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Dzieci – Rabka 2008, I miejsce w Wiosennym Przeglądzie Dorobku Artystycznego Szkół – Kraków 2008, tytuł „Laureata” w Regionalnym Przeglądzie Dorobku Artystycznego Szkół Podstawowych i Gimnazjów – Tarnów 2008.
W 2009 roku w ramach projektu "Odnowa Centrum Wsi" wykonano nowe ogrodzenie, chodniki, założono nowe okna. Szkoła została ocieplona, zyskała nowe oblicze dzięki wykonaniu nowej elewacji budynku.W 2010 roku, w ramach projektu "Radosna szkoła" powstało w szkole miejsce zabaw.
Od roku 2011 szkoła wzbogaciła się o świetlicę. Gnojnik otrzymał monografię "Gnojnik z dziejów wioski". Jej autorem jest rodowity mieszkaniec, absolwent naszej szkoły Tadeusz Kowalczyk.
W 2012 roku przed szkołą powstał nowoczesny plac zabaw, wybudowany w ramach projektu rządowego "Radosna szkoła". We wrześniu szkoła uroczyście obchodziła jubileusz 150-lecia istnienia.
W tym samym roku został przeprowadzony generalny remont sanitariatów. Łazienki na II piętrze zostały dostosowane do potrzeb dzieci młodszych. Od roku 2011/12 do pierwszej klasy trafiają dzieci 6-letnie.
We wrześniu 2014 roku do klasy pierwszej przyszło 16 sześciolatków. Zasiliły one sporą grupę siedmiolatków. Do dwóch klas pierwszych uczęszcza łącznie 46 uczniów, a ogólna liczba uczniów w szkole przekroczyła magiczną "dwusetkę".
Gnojnik otrzymał kolejny prezent od swojego rodaka - Tadeusza Kowalczyka. Jest nim album "Gnojnik na starej fotografii". Promocja odbyła się 25 września 2014 r.
W 2015 r. wyremontowano przewiązkę, sekretariat i kancelarię, a w czytelni zamontowano klimatyzację. We wrześniu do szkoły przyszło 48 pierwszoklasistów. Powstały dwie liczne klasy. W I a uczą się siedmiolatki w I b sześciolatki.
2017r. włączenie do szkoły podstawowej oddziałów gimnazjalnych i powstanie ośmioletniej szkoły podstawowej.
|