Z życia PSP w Gnojniku...
czwartek, 21 grudnia 2023 18:36

KSZTAŁTUJĄC POSTAWY NAJMŁODSZYCH,

REALNIE WPŁYWAMY NA  ŚWIAT

Mając na uwadze misję wychowawczą szkoły, Klub UNICEF, działający przy Publicznej Szkole Podstawowej w Gnojniku, w bieżącym roku szkolnym realizuje, przykładem lat ubiegłych,  kolejne przedsięwzięcia, w które włącza się szkolna i lokalna społeczność.

20 listopada, w związku z przypadającą 34. rocznicą uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka, zorganizowane zostały jej obchody w oparciu o przybliżenie uczniom jej historii, a także wartości, jaką powinna stanowić ona dla najmłodszych. Szkoła celebrowała to wydarzenie przez cały tydzień poprzez udekorowanie korytarzy, przeprowadzenie lekcji i pogadanek w klasach. Dodatkowo, właśnie 20 listopada, uczniowie i nauczyciele, na znak solidarności z dziećmi              w krajach, gdzie prawa te nie są respektowane, ubrali się na niebiesko, co symbolizować miało barwy UNICEF jako organizacji, która od ponad 70 lat stoi na straży obrony małoletnich                        w najodleglejszych zakątkach świata.

Kolejną akcją, zainaugurowaną przez Klub, było przystąpienie 4 grudnia do obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Imprezę tę poprzedziła zbiórka odzieży i obuwia na cele statutowe UNICEF, którą to szkoła przeprowadziła z miejscowym zakładem produkcyjnym, firmą Pagen. Pagen, jako Przyjaciel UNICEF, jak również bliski partner naszej placówki, bardzo aktywnie wsparł nas w obchodach Dnia Wolontariusza, delegując na nie swoją pracownicę. I tak, miesiąc grudzień, obfitujący w wiele znaczących dla działalności charytatywnej dat, takich jak:

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, Światowy Dzień Praw Człowieka, rocznica powstania UNICEF, stał się inspiracją do zachęcenia naszych uczniów do pracy w wolontariacie, niesienia bezinteresownej pomocy innym jako sposobu na życie.

4 grudnia, przedstawicielki Klubu UNICEF,  przewodnicząca Szkolnego Koła Wolontariatu, a także pracownica Pagenu, przeprowadziły apel poświęcony idei krzewienia pomocy, dla całej społeczności szkolnej. Przy tej ważkiej okoliczności, rozpoczęto także zbiórkę pieniężną na pomoc dzieciom w Strefie Gazy, dotkniętym  traumą konfliktu zbrojnego. Ogłoszone zostały również konkursy plastyczne i literacki, nawiązujące do tematyki święta, dla dzieci i młodzieży naszej szkoły. Przedstawicielka fabryki Pagen, na koniec spotkania, zwróciła się z zaproszeniem do wszystkich uczniów, aby ci, 6 grudnia, pomogli w pakowaniu zebranej odzieży w siedzibie firmy.

6 grudnia, uczniowie klas I a i VII b, wraz z opiekunami, udali się do Pagenu, by tam zaangażować się w uwieńczenie akcji charytatywnej UNICEF. Pracownicy firmy przygotowali dzieciom bardzo ciepłe przyjęcie. Młodzi wolontariusze z ogromnym zapałem włączyli się w pracę, czemu towarzyszyła bardzo przyjazna atmosfera. Po zakończonych zajęciach, uczniowie zostali ugoszczeni pierniczkami i herbatą oraz otrzymali z rąk prezesa firmy, paczki mikołajkowe.

Zbiórka przeznaczona na pomoc palestyńskim dzieciom oraz konkursy zakończą się tuż przed feriami zimowymi. Przeprowadzone akcje, tak jak wiele poprzednich, z pewnością przyczynią się do kształtowania postaw wśród uczniów naszej szkoły. Jak pokazały ubiegłe lata, dzieci i młodzież często szukają alternatywy dla spędzania wolnego czasu, a wolontariat może stać się dla nich wspaniałym sposobem na życie, dając mnóstwo dobrej energii i satysfakcji.

Uwrażliwianie młodego pokolenia na krzywdę i niesprawiedliwość jest wymogiem współczesności. 4 grudnia prezentacja przedstawianego materiału kończyła się cytatem                     z wypowiedzi Boba Marleya:

Nigdy nie wiesz, jak jesteś silny, dopóki bycie silnym nie stanie się jedynym wyjściem, jakie masz.

To trudne słowa, jak i prawdziwe zarazem. Pytanie, które nasuwa się jednocześnie to takie, dlaczego zmuszeni są wypowiadać je już najmłodsi, którzy często stają się ofiarami rzeczywistości, jakie gotuje im świat dorosłych.

UNICEF to organizacja, która monitoruje sytuację najmłodszych w wielu zakątkach świata     i stara się wpływać na decydentów, zawsze stawiając sobie ochronę dzieci jako priorytet. Dlatego też organizacje charytatywne, działające przy PSP  w Gnojniku, w tym Szkolny Klub UNICEF, są naszą dumą i nadzieją. Mając na uwadze i baczeniu, z jaką pasją nasi uczniowie przystępują do wielu akcji pomocowych prowadzonych na terenie placówki, wiemy, że empatia i wrażliwość wśród młodzieży stanowią prawdziwa wartość.

Poprawiony: czwartek, 21 grudnia 2023 18:46