DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
poniedziałek, 04 grudnia 2023 13:43

DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

23 listopada w naszej szkole świętowaliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do akcji, której pomysłodawcą jest Andrzej Grabowski, nauczyciel matematyki, twórca znanych “Kart Grabowskiego”. Akcja ma zasięg ogólnoświatowy, w tym roku przystąpiło do niej 7420 szkół z 43 krajów świata. Jej celem jest nauka tabliczki mnożenia poprzez zabawę i różne aktywności.

Uczniowie pod opieką nauczycieli przygotowywali się do tego dnia już wcześniej. Zorganizowali potrzebne rekwizyty, dekoracje, ułożyli plan oraz sposób „egzaminowania” innych uczniów ze znajomości tabliczki mnożenia.

W naszej szkole w tym dniu przygotowano 7 stanowisk naukowych, przy których pracowali uczniowie z klas: 5a, 6a, 6b, 7a,7b. Ich tematem przewodnim było poszukiwanie matematyki w życiu codziennym – czyli tej wokół nas. Uczniowie mogli tu aktywnie spędzić czas doświadczając matematykę poprzez zabawę.

Pierwsze stanowisku było swoistą pralnią domową, gdzie można było znaleźć proste równoległe czy prostopadłe. Tutaj mogli zobaczyć ich zastosowanie praktyczne. Przy pomocy odpowiednio dobranych linii i ich wytłoczeniu na tekturze składanie bluzek czy t-shirtów stawało się naprawdę proste.. a proste i łamane mogli też samodzielnie wyszyć dzięki, krótkiemu kursowi szycia na „prawdziwej” maszynie do szycia.

Kolejna nauka przez eksperymentowanie odbywała się w “Kuchennym laboratorium matematycznym”. Jak wiadomo nie da się przyrządzić idealnej potrawy bez prawidłowego doboru ilości produktów. Uczniowie mogli tu przekonać się i sprawdzić jak przeliczyć objętość szklanki oleju czy mleka na dekagramy. Udało się zważyć i przeliczyć inne jednostki mary i masy, np. łyżeczkę cukru czy łyżkę maki ziemniaczanej. Niewątpliwie kuchnia okazała się wspaniałym miejscem do ćwiczenia rachunków pamięciowych.

Uczniowie mogli rozwinąć myślenie logiczne próbując swoich sił w grach i łamigłówkach matematycznych. Szachy są niewątpliwie królową gier, chociaż uważane za trudną. Ochotnicy mogli zagrać także w grę losową “orzeł czy reszka”, a starsi próbowali liczyć prawdopodobieństwo wyrzucenia rewersu czy awersu monety w kilku rzutach. Na zwycięzców czekały gratulacje i łakocie. Wśród pasjonatów gier mamy w szkole dwóch entuzjastów układania kostki Rubik. Chłopcy dzielili się swoją pasja z innymi. Uczyli układania tych najprostszych kostek. Demonstrowali szybkie układanie kostki 3x3 i często mozolne układanie innych jakże wymyślnych jej odmian. Kolekcja kostek chłopców jest naprawdę imponującą i przyciągała uwagę innych chcących poznać tajniki tej gry. Origami jest sztuką składania papieru, wymagającą precyzji i uporządkowana ruchów. Przy zaburzeniu kolejności działań możemy otrzymać zamiast pięknego pieska krzywą kurę... Uczestnicy akcji mogli pod czujnym okiem koleżanek z klasy 5a nauczyć się składać żabkę czy liska. Zabawa była inspirująca i przynosiła wiele satysfakcji. Efekty pracy były widoczne i po kilku minutach nauki - można się było stać szczęśliwym posiadaczem własnego zwierzątka, nic to, że tylko z papieru.

Uczniowie korzystali też z mat-budki. Czekały tu na nich maski nawiązujcie do matematyki, okulary wykonane długopisem 3D – wszystko to także dzięki naszym uczennicom. Robiły one zdjęcia uczestnikom święta wykorzystując profesjonalny sprzęt do fotografowania. Aparat fotograficzny, tło, lampa, gimbal – to wszystko nasza szkoła pozyskała w ramach programu “Laboratoria przyszłości” a uczniowie uczą się go obsługiwać.

Na koniec ochotnicy i pasjonaci matematyki mierzyli się z tabliczką mnożenia. Byli egzaminowani także przez jedną z uczennic, która na przygotowanych kartach, pozyskanych w ramach przystąpienia do akcji, sprawdzała sprawność uczniów w mnożeniu i dzieleniu, na poziomach adekwatnych do ich wieku. Zwycięzcy otrzymywali licencjonowaną odznakę i ocenę bardzo dobrą z matematyki. Wszyscy kończyli rywalizację otrzymując słodki upominek.

Zabawa przez naukę trwała 3 godziny lekcyjne. Opiekunowie stanowisk dali z siebie wszystko i zakończyli swoją prace zmęczeni, ale zadowoleni z tak spędzonego czasu. Radość na twarzach uczniów biorących udział w aktywnościach napawał wszystkich przekonaniem, że taka forma nauki jest fascynująca.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację tego wydarzenia w naszej szkole. Do zobaczenia w przyszłym roku na XIV Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia!

GALERIA

 

Poprawiony: poniedziałek, 04 grudnia 2023 13:54