Kolejny dzien bialo-czerwony
poniedziałek, 14 marca 2022 12:59

Kolejny dzień biało-czerwony

 

Od kilku lat z końcem lutego jest w naszej szkole dzień, w którym dominują biało-czerwone barwy. W taki sposób akcentujemy podsumowanie  Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. W ostatnich dwóch latach pandemia koronawirusa krzyżowała nieco nam szyki, ale nie przekreślała ich całkowicie.

W tym roku  zatem,  w środę 9 marca zakończyliśmy projekt edukacyjny pod hasłem „Ratujmy język polski”, zorganizowany w ramach szkolnych  obchodów Dnia Języka Ojczystego. Nasz projekt rozpoczął się już w grudniu ubiegłego roku i zakładał wiele działań, mających na celu przede wszystkim rozwijanie sprawności językowej, poszerzanie słownictwa czynnego uczniów, dbałość o poprawność wypowiedzi, wykorzystywanie posiadanych umiejętności w praktyce oraz integrację  społeczności  klasowych.

Tegoroczne obchody połączone zostały w sposób szczególny z postacią Marii Konopnickiej, ze względu na to, że rok 2022 przez Sejm RP ogłoszony został Rokiem Konopnickiej.  A zatem wśród licznych działań były ogłoszone też konkursy tematyczne, nawiązujące do życia i twórczości poetki. Konkursy pomyślane zostały tak, aby każdy z uczniów znalazł coś dla siebie. Zaproponowano zmagania indywidualne i zespołowe. Można było wykazać się w przedsięwzięciach plastycznych, czytelniczych, wiedzowych, a wreszcie manualnych, czyli przygotowanie makiet i przebrań. Znalazło się  i  coś dla informatyków – opracowanie prezentacji multimedialnej.

Organizatorzy docenili kreatywność i zaangażowanie uczniów, przyznając wiele nagród  i wyróżnień. A w dniu podsumowania przenieśliśmy się do studia telewizyjnego, gdzie zaproszeni goście mówili o istocie świętowania Dnia Języka Ojczystego oraz wskazywali praktyczne sposoby, jak uchronić język polski przed zalewem obcojęzycznych zapożyczeń, anglojęzycznych wtrąceń, skrótów, slangu młodzieżowego itp. Obok sławnego językoznawcy, nauczycielki języka polskiego, w studiu, na zaproszenie prezenterów: Weroniki i Filipa, pojawiła się również Maria Konopnicka. Mieliśmy okazję posłuchać ciekawego wywiadu z poetką i dowiedzieć się, jak doszło do powstania „Stefka Burczymuchy”.

Należy jeszcze pochwalić pierwszoklasistów, którzy przepięknie zaprezentowali się na scenie. Brawa należą się za bezbłędne opanowanie roli i wyrazistą prezentację.

Na zakończenie uroczystości przeprowadzone były  jeszcze zabawy językiem polskim oraz wspólne dramowe odczytanie „Czerwonego Kapturka”. Cała społeczność szkolna wcielała się w baśniowe  postacie Kapturka, Babci, Wilka oraz Myśliwego.

Tym sposobem dzień biało-czerwony przeszedł do historii, a był on wyjątkowy, bo oprócz naszych polskich barw, w scenografii pojawiły się kolory niebiesko-żółte.  To przejaw naszej solidarności z narodem ukraińskim.

Pamiętajmy, że o język  należy dbać na co dzień, a nie tylko od święta.

Polszczyzna jest piękna i wyjątkowa, choć coś w niej szeleści i trudne są słowa.

GALERIA

Poprawiony: poniedziałek, 14 marca 2022 13:53