Czy język ojczysty jest ważny?
poniedziałek, 28 lutego 2022 11:44

Czy język ojczysty jest ważny?

Na to pytanie chyba każdy udzieli odpowiedzi twierdzącej. 21 lutego obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Z tej okazji w wielu krajach odbywają się liczne sympozja, wykłady, odczyty, podejmowane są różne inicjatywy mające na celu popularyzację wiedzy nt. mowy ojczystej, historii oraz tradycji. I w naszym kraju dzieje się podobnie. W wielu polskich szkołach w dniu 21 lutego w sposób szczególny mówi się o potrzebie dbałości o język polski, a przede wszystkim  kształceniu  umiejętności posługiwania się językiem polskim w mowie i na piśmie.

Nasza szkoła od kilku lat przeprowadza tematyczny projekt edukacyjny. W tym roku patronuje nam hasło: „ Ratujmy język ojczysty”. Ze względu na trwającą pandemię koronawirusa i naukę zdalną, nie było możliwości przeprowadzenia wszystkich zaplanowanych w projekcie działań terminowo, ale już teraz „ruszyły” konkursy. Dość licznie reprezentowane były te dla najmłodszych uczniów:  na recytację wiersza Marii Konopnickiej pod hasłem: „Co słonko widziało?”, plastyczny na projekt okładki do lektury „O krasnoludkach i sierotce Marysi” oraz czytelniczo-wiedzowy  ze znajomości życia i twórczości autorki „Roty”. Wspomniane wyżej konkursy zostały już rozstrzygnięte, a przed nami jeszcze zmagania na najpiękniejszą makietę do baśni , najciekawsze przebranie za postać z utworów Konopnickiej, recytatorski „Językołamacze” dla uczniów klas starszych i coś dla młodych informatyków – przygotowanie prezentacji  „Jak uniknąć błędów językowych?”.

Zakończenie projektu przewidziane jest na 9 marca. Wtedy też ogłoszeni zostaną zwycięzcy w poszczególnych konkursach. Zachęcamy wszystkich uczniów do zaangażowania się w projekt. Nasze wspólne działania są wkładem w propagowanie piękna języka polskiego.

Dbałość o język ojczysty to nasz patriotyczny obowiązek.

Poprawiony: poniedziałek, 28 lutego 2022 12:01