Odkrywanie Krakowa
poniedziałek, 06 grudnia 2021 11:50

Odkrywanie Krakowa

W środę 1 grudnia liczne grono uczniów z naszej szkoły wyruszyło na wycieczkę do Krakowa.  W ramach realizacji projektu MEiN „Poznaj Polskę” dzieci miały okazję przybliżyć sobie historię dawnej stolicy Polski, poznać legendy związane m.in.  z hejnałem, Lajkonikiem, kościołem Mariackim czy smokiem wawelskim. Docelowo uczestnicy wyjazdu wzięli udział w interesującej lekcji podczas pobytu w Muzeum Lotnictwa. W pasjonujący sposób przewodnicy opowiadali o historii I i II wojny światowej oraz o samolotach biorących udział w walkach powietrznych. Podziwialiśmy wspaniałe polskie i zagraniczne maszyny. Usłyszeliśmy wiele ciekawych anegdot związanych z eksponatami  i lotnikami np. o jedynym polskim kosmonaucie M. Hermaszewskim.

Podziemia Rynku Głównego przeniosły nas w odległe średniowieczne  czasy. Poszczególne eksponaty z tamtej epoki i połączenie ich ze współczesnymi środkami audiowizualnymi w postaci pokazów multimedialnych, hologramów i filmików  zrobiły na uczestnikach wycieczki ogromne wrażenie. Z pewnością dzieciaki zapamiętają też historię miasta przekazaną w arcyoryginalny sposób przez białego kruka.

Uwieńczeniem wyprawy był spacer po rynku krakowskim przygotowanym już do świąt. Na licznych straganach jarmarku bożonarodzeniowego dominowały ozdoby świąteczne, lukrowane pierniczki, kolorowe łakocie, smażone kiełbaski, chrupiące gofry, smakowite pierożki. Wokół mieszały się języki obce turystów z wielu krajów. Nie zabrakło stałych bywalców grodu Kraka, czyli pięknie prezentujących się dorożek i karoc zaprzężonych w szykowne rumaki oraz gołębi, które wzbijając się do lotu, jakby sugerowały, że to je właśnie należy podziwiać.

Z wieży kościoła Mariackiego wysłuchaliśmy dwukrotnie hejnału i pomachaliśmy hejnaliście.

Ten wyjazd z pewnością należał do udanych. Wiele można było się dowiedzieć, a potem wykorzystać wiedzę na lekcjach historii i języka polskiego, bo przecież… podróże kształcą.

Poprawiony: poniedziałek, 06 grudnia 2021 11:59