SZKOŁA PAMIĘTA
wtorek, 02 listopada 2021 15:43

SZKOŁA PAMIĘTA

Po raz kolejny Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gnojniku przystąpiła do ogólnopolskiej akcji ,,Szkoła pamięta” promowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

W tym roku uczniowie poszczególnych klas odwiedzili cmentarz parafialny. Tam  w ciszy i zadumie pomodlili się przy mogiłach swoich bliskich zmarłych, ale także osób znanych społeczności lokalnej. Zapalili znicze m.in. na grobie byłego proboszcza parafii ks. kanonika Juliana Osmoli, który przez wiele lat pełnił posługę kapłańską w Gnojniku, a  w  listopadzie tego roku przypada 5. rocznica jego śmierci oraz na Grobie Nieznanego Żołnierza i  minutą ciszy oddali hołd poległym w obronie Ojczyzny. Klasa 4b złożyła też jesienny bukiet ozdobiony barwami narodowymi. Pomodlono się również przy pomniku poświęconemu Dzieciom Nienarodzonym ( 2a) oraz zapalono znicze przy tablicy upamiętniającej zabitych i  pomordowanych w czasie I wojny światowej (5b).

Uczniowie przygotowali prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych (kl. 2b), obejrzeli film dotyczący kościoła św. Marcina, dzięki któremu poznali          w skrócie jego historię oraz dotychczasowe prace renowacyjne

( 3b). Niektóre klasy wykonały w swoich salach okolicznościowe gazetki ścienne o Janie Pawle II, Wszystkich Świętych oraz Święcie Niepodległości. W ramach zajęć z wychowawcą kl. 6a przygotowała krótką scenkę prezentującą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, prezentacje komputerowe na temat Jana Pawła II i Święta Niepodległości, rysunek prezentujący Józefa Piłsudskiego. Uczniowie z kl. 5b rozwiązywali krzyżówki tematycznie związane ze Świętem Zmarłych.

Wszystkim działaniom przeprowadzonym w ramach akcji ,,Szkoła pamięta” przyświecało motto zaczerpnięte z wiersza ks. J. Twardowskiego : „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą…”

Poprawiony: wtorek, 02 listopada 2021 16:03