Ogród Doświadczeń
czwartek, 21 października 2021 09:13

Wycieczka do Ogrodu Doświadczeń

28 września 2021 roku klasa 4b odbyła wycieczkę do krakowskiego Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema oraz Tauron Areny. Dla uczniów była do doskonała okazja do zapoznania się z interaktywnymi prawami fizyki zachodzącymi w środowisku oraz przybliżenia zasad uczestnictwa w wielkich wydarzeniach masowych.

Zwiedzanie Ogrodu Doświadczeń rozpoczęło się od niezwykłego seansu w kinie sferycznym. W czasie filmu o lotnictwie „Na skrzydłach marzeń”, dzięki systemowi sferycznej projekcji w środku kopuły, uczniowie mieli złudzenie, że rzeczywiście przenieśli się do innego świata. Następny inny świat, albo świat trochę inaczej, można było zobaczyć kręcąc się w żyroskopie. Dla wielu uczniów klasy 4b atrakcja ta była bez wątpienia niesamowitym przeżyciem.

W Ogrodzie na dzieci czekało ponad 100 atrakcji, spośród których największą uwagę uczniów wzbudziły różnego rodzaju instalacje akustyczne, mechaniczne, hydrostatyczne, optyczne, naukowa siłownia z kołem chomika, dźwignią dwustronną, czy możliwość sprawdzenia swojego czasu reakcji. Dużą radość wywołały też krzywe lustra, sprzężone huśtawki, trampoliny, rower na linie i zjeżdżalnie. Dzieci poprzez zabawę mogły uczyć się i odkrywać, w jaki sposób zachodzą prawa fizyki.

Odwiedziny w Ogrodzie Doświadczeń pozwoliły z racji trwającego roku Stanisława Lema przybliżyć uczestnikom wycieczki postać pisarza i specyfikę jego pisarstwa, wskazując na popularność jego dzieł na świecie oraz fenomen książek, w których opisywał przyszłość, a tym samym ją przewidywał.

W czasie zwiedzania drugiego obiektu, największej hali widowiskowo-sportowej Tauron Areny, uczniom zostały przybliżone zasady uczestnictwa w dużych imprezach. Klasa 4b wraz z panem przewodnikiem mogła wejść do miejsc dostępnych wyłącznie dla osób obsługujących imprezy, VIP-ów, organizatorów i gwiazd sportu oraz muzyki. Dzieciom zostało opowiedziane o największych imprezach odbywających się w hali, a spacer po obiekcie dał możliwość poznania systemu znaków umownych.

Wycieczka dostarczyła uczestnikom wielu pozytywnych wrażeń a wspólne zabawy na obiektach Ogrodu Doświadczeń stały się dla dzieci świetną okazją do integracji klasy.

Cała wyprawa przebiegła bezproblemowo w miłej atmosferze, i chociaż niektórym uczestnikom brakowało możliwości zakupu pamiątek, to bez wątpienia najlepszą pamiątką będą dla wszystkich niezapomniane doznania oraz wspólne fotografie.

Poprawiony: czwartek, 21 października 2021 09:51