Spotkanie Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasnej Górze
wtorek, 12 października 2021 17:51

Spotkanie Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasnej Górze

Od kilkunastu lat uczestniczymy, jako społeczność szkolna,  w corocznym spotkaniu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasnej Górze.

W obecnym roku szkolnym spotkanie miało miejsce 7 października. Jego hasłem były znane nam wszystkim  słowa Jana Pawła II „ Nie lękajcie się”.

Wzięli w nim udział  uczniowie naszej szkoły z klas 6, 7a i 7b ,razem 40 chłopców i dziewcząt wraz z opiekunami.

W programie spotkania była uroczysta Msza święta, którą poprzedziła koronka do Miłosierdzia Bożego. Wszystkich zgromadzonych na placu przed Sanktuarium było 5000 ze 120 szkół z całej Polski.

Liczba szkół jest duża, ale ,niestety, czas pandemii wpłynął mocno na liczbę uczestników- było nas dużo mniej niż w latach poprzednich.

W uroczystościach wziął udział i wygłosił kazanie ks. bp Henryk Tomasik, emerytowany już biskup radomski, do niedawna opiekun duchowy Rodziny.

Obecnym opiekunem jest bp Marek Solarczyk, który także był obecny na spotkaniu.

Po Mszy świętej odczytany został list od uczestników  do papieża Franciszka. List do urzędującego papieża wpisał się w tradycję spotkań jasnogórskich.

Otrzymywał go papież Jan Paweł II, Benedykt XVI i teraz Franciszek.

Podczas spotkania padły ważne słowa o współczesnym lęku przed wyjściem z sieci.  Jest to lęk zauważalny wśród młodych ludzi, uczniów, nastolatków, „ zamkniętych” przy komputerach, w pokojach, spowodowany współczesnym trybem życia, w którym „sieć” stała się zastępczynią spotkań towarzyskich w prawdziwym świecie.

Brakuje spontanicznych kontaktów, zabaw, dyskusji w większym gronie.

Po głównych uroczystościach nasi uczniowie mieli okazję pokłonić się Maryi w Jej jasnogórskim obrazie, obchodząc na kolanach  ołtarz z wizerunkiem Matki Bożej.

Następnie oglądali skarby zgromadzone w skarbcu, odwiedzili muzeum . Był też  czas na posiłek i na zakup pamiątek.

Udział w spotkaniu pomaga uczniom w poznawaniu konkretnych wartości, w dbaniu o  siebie i innych, rozwija współodpowiedzialność za grupę.

Poprawiony: sobota, 16 października 2021 11:25