Wycieczka do Nowego Sącza i Grybowa
środa, 14 października 2020 11:02

25 września 20 uczniów klasy drugiej odbyło, w ramach projektu „Odkrywamy Małopolskę”, wycieczkę autokarową do Nowego Sącza i Grybowa.

W Nowym Sączu dzieci przeniosły się w czasie do typowego małego miasteczka dawnej Galicji, chodząc po brukowanym rynku co chwilę wstępowały do innej kamienicy lub budynku. W ten sposób odwiedziły typową rodzinę mieszczańską, zobaczyły dawne sprzęty i poznały ich przeznaczenie. Zakupy zrobiły w dawnym sklepie, gdzie z ciekawością przyglądały się butelkom, buteleczkom, puszkom, słoikom, przeróżnym pojemnikom, a że nie miały drobnych usłyszały dźwięk otwierania brzęczącej kasy. U zegarmistrza podziwiały stare modele zegarów tych naręcznych, jak i szafkowych. W salonie fotograficznym uczniowie ćwiczyli się w cierpliwym pozowaniu do zdjęć, gdyż stare aparaty potrzebują długiego czasu naświetlania, szkoda, że nie przetrwały do naszych czasów….W urzędzie pocztowym dowiedzieli się o niezawodności Poczty w czasach, gdy nie było internetu, a podróże zajmowały długie godziny.

Na koniec dzieci wzięły udział w warsztatach garncarskich i sprawdzały swoją cierpliwość i umiejętności manualne podczas modelowania gliny. Efektem pracy były własnoręcznie wykonane instrumenty muzyczne, które po wypaleniu zostaną przesłane do szkoły.

Druga część wycieczki to baśniowa podróż do świata rycerzy, królów, księżniczek, smoków, ukrytych przejść, tajemnych lochów, a wszystko to na zamku Stara Baśń w Grybowie. Dzieciaki miały między innymi okazję przebrać się i poczuć jak prawdziwi giermkowie czy księżniczki. Spostrzegawczość ćwiczyły szukając ukrytych w różnych miejscach smoków. Sprawność fizyczną testowały w turnieju rycerskim, a odwagą wykazały się w ciemnym i ciasnym zamkowym zakamarku. Jednym słowem mali turyści zdali egzamin z bycia odważnym i ciekawym świata, a niezapomniane przeżycia będą okazją do wspominania w długie jesienne wieczory.