Dzień Języka Ojczystego 2020
piątek, 28 lutego 2020 13:34

W piątek 21 lutego świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z  tej okazji  w naszej szkole po raz drugi przeprowadzony został projekt edukacyjny, któremu patronowało hasło: „Język polski  – dodaj do ulubionych”. W czasie trwania projektu przeprowadzone zostały konkursy recytatorskie: dla dzieci młodszych „Zoo w poezji” oraz starszych „Fauna i flora w poezji”. Sprawdzono  wśród uczniów znajomość przysłów i powiedzeń w konkursie „Co dwie głowy, to nie jedna”. Na świetlicy szkolnej powstał „Ilustrowany Słownik Wyrazów z Trudnością Ortograficzną”. Ponadto na lekcjach dzieci rozwiązywały zagadki, szarady, rebusy, kalambury, a nade wszystko baczniejszą uwagę zwracano na poprawne formułowanie myśli w mowie i na piśmie.

Uwieńczeniem projektu była okolicznościowa akademia, przeprowadzona w konwencji Uczniowskiej Konferencji Językowej. Główną rolę odegrała upersonifikowana Mowa Ojczysta, której przyszło się zmierzyć z Młodzieżową Mową Polską. Kto zwyciężył? – przekonamy się wkrótce! Całość akademii uzupełniały wspaniałe występy śpiewających artystek: Justynki, Kingi, Marysi, Julki, Moniki, Klaudii oraz Karoliny.

Po przedstawieniu laureaci konkursów odebrali z rąk p. dyrektor nagrody i wyróżnienia. Szerokiej publiczności zaprezentowała się pierwszoklasistka Ksenia – zdobywczyni I miejsca w konkursie dla najmłodszych. Roztaczając wielki urok osobisty, wyrecytowała „Słowika”, pomagając sobie w interpretacji odpowiednimi rekwizytami. Występ bardzo się spodobał i dziewczynka zebrała zasłużone brawa.

To jednak nie był jeszcze koniec emocji. Organizatorzy Święta przewidzieli bowiem zabawy językiem polskim integrujące społeczność uczniowską. Na początek dzieci z klas I – III zmierzyły się z zagadkami o treści przyrodniczej. Należało odgadnąć,  o jakie zwierzę lub roślinę chodzi. Wszystkie odpowiedzi nagrodzone zostały łakociem. Potem niespodziewanie przepytana została pani bibliotekarka, ale i ona nie miała kłopotów z odpowiedzią .  A zagadka brzmiała tak: „ Siedzi w kącie w zimie, w lecie i na muchy sieci plecie”.

Dla uczniów klas starszych było nieco trudniejsze zadanie. Odnosząc się do cytatu  z dekoracji:

„Polszczyzna jest piękna,

Ponieważ szeleści, jak jesienne liście,

Skrzypi, niczym mróz, zimową porą,

Świszczy jak wiosenny wiatr,

Ale i rozgrzewa, niczym lato,

Ortografią i interpunkcją”

przygotowane zostały do odczytania łamańce językowe. W tej konkurencji wystąpili też nauczyciele. A oto próbki, z którymi przyszło się zmierzyć na scenie: „ Na półce stoją butelki oetykietkowane i nieoetykietkowane”, „ Rozrewolweryzowany rewolwerowiec  z rozrewolweryzowanym rewolwerem rozrewolweryzował  rewolwerowca rozrewolweryzowanym rewolwerem”, „ W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie”.

Wreszcie, na koniec, odbyła się potyczka na przysłowia. Do rywalizacji zaproszona została pani dyrektor oraz Julek – szkolny mistrz tej kategorii. Zasady konkurencji były proste. Do pomocy można było dobrać sobie po jednej osobie, a do odgadnięcia trzy przysłowia, wybrane na chybił-trafił z szerokiego zasobu mądrości narodu. „Pojedynek” nauczyciele kontra uczniowie zakończył się wygraną tych pierwszych 3:2, a Julek i Grzesiek na pewno zapamiętają przysłowie „Modli się pod figurą, a diabła ma za skórą”, bo przysporzyło im dzisiaj kłopotów. Wszyscy uczestnicy zabaw otrzymali słodkie upominki. W tym miejscu podziękowania kierujemy na ręce Sponsora nagród.

Na tym świętowanie Dnia Języka Ojczystego zakończono, ale mamy nadzieję, że wszyscy pozostaniemy świadomymi użytkownikami polszczyzny i weźmiemy sobie do serca motto:„ Rozsławiają Polacy swój język na świecie, gdy bez błędów na co dzień, mówią i piszą w internecie”. Zgodnie z tymi słowami warto dbać o to, by znać język polski – ten współczesny i ten dawny oraz pielęgnować poprawność naszej mowy.

Poprawiony: piątek, 28 lutego 2020 14:54