A kolęda się niesie...
poniedziałek, 27 stycznia 2020 17:54

Piątkowy poranek 24 stycznia upłynął w naszej szkole pod znakiem kolędowania. Za sprawą pomysłodawcy, organizatora i konferansjera w jednej osobie, czyli pana J. Migacza odbyło się 16-te wielkie śpiewanie kolęd i pastorałek.

Na tegoroczny przegląd przybyli do nas przedstawiciele wszystkich szkół z gminy. Każda grupa dała wyjątkowy, niepowtarzalny popis. Były występy solistów i zespołów. Śpiewającym towarzyszyły instrumenty, w postaci trójkątów, bębenków, marakasów, tamburynków czy organów.

Na początku pani dyrektor powitała  gości, zebraną społeczność szkolną i, zgodnie z obyczajem kolędowym, przekazała życzenia wszelkiej pomyślności oraz szczęścia w nowym roku.

A potem zaczęły się prezentacje poszczególnych szkół. Jako pierwszy wystąpił lewniowski  sekstet dziewczęcy z utworami „Emanuel” i „Gore gwiazda Jezusowi”. W wyniku losowania nasi przedstawiciele zaprezentowali się jako drudzy. Była to bardzo mocna ekipa, w 13-osobowym składzie. Wyśpiewali pastorałki „Od serca do ucha” oraz „Moi mili”. Ten drugi utwór pokazany był w konwencji śpiewającego wywiadu. Przeprowadziły go Kinga i Marysia z naocznymi świadkami cudu betlejemskiego – dwoma pasterzami. W role śpiewających pastuszków wcielili się piątoklasiści Łukasz i Mateusz. Koniecznie dodać należy, że za tę niezwykłą relację wprost z Betlejem cała grupa kolędnicza otrzymała III nagrodę na Powiatowym Konkursie Kolęd i Pastorałek „O muszlę świętego Jakuba w Brzesku.

W dalszej części przeglądu wystąpiły uczennice z Biesiadek. Z akompaniamentem instrumentów klawiszowych i przy wtórze dzwonków i trójkątów zaśpiewały dwie pastorałki „Zaśpiewajmy Jezuskowi” i „Święta, święta”. Zaraz po nich przyszła pora na przedstawicielki Gosprzydowej. W ich interpretacji usłyszeliśmy dwie XVII-wieczne kolędy „Bóg się rodzi” i „Przybieżeli do Betlejem”. W tym występie podziwialiśmy nie tylko piękne głosy, ale i wspaniałą grę na instrumentach.

Ostatnia prezentacja to występy indywidualne dziewcząt z Uszwi. Rozległy się słowa kolędy „Gdy śliczna panna” i przejmujące wykonanie pastorałki „Zaśnij dziecino”.

Przy słuchaniu kolęd czas szybko płynął, widownia spontanicznie reagowała, włączając się do wybijania rytmu czy wspólnego śpiewu.

Na zakończenie spotkania wszyscy artyści i zebrani na widowni wykonali kolędę „Dzisiaj w Betlejem”. Była wielka moc w tym śpiewie  i z pewnością echo poniosło go wysoko w górę. A potem jeszcze rozdanie okolicznościowych dyplomów i wspólna fotografia.

XVI Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek przeszedł do historii, ale następny … już za rok!. Ta piękna tradycja z pewnością będzie kontynuowana, „bo kto śpiewa, ten modli się dwa razy”.

Poprawiony: poniedziałek, 10 lutego 2020 12:56