Flora i fauna w poezji
poniedziałek, 27 stycznia 2020 17:52

Kolejnemu konkursowi zorganizowanemu w ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego patronowało hasło „Flora i fauna w poezji”.

Tym razem do udziału w „potyczkach na piękne słowa” zaproszeni zostali uczniowie z klas IV – VIII. Prezentacjom recytatorek przysłuchiwało się jury, złożone z nauczycieli oraz przedstawiciela uczniów. Podczas oceny brano pod uwagę opanowanie pamięciowe tekstu, eksponowanie środków językowych oraz ogólny wyraz artystyczny.

Usłyszeliśmy utwory współczesnych poetów, ale była też klasyka. Na widowni zasiedli koledzy i koleżanki z klas siódmych. Ich zadaniem było pokazanie jak kulturalnie odbierać sztukę oraz kształtowanie nawyków odpowiedniego zachowania w miejscach publicznych. Należy też dodać, że jeden z uczniów obserwujących recytacje, zapragnął sam zaprezentować się  przed widownią. Maksymilian, bo o nim mowa, wystąpił poza konkursem i wyrecytował fraszkę Jana Kochanowskiego „Na lipę”. Trzeba przyznać, że zrobił to bez żadnej tremy i pokazał się z bardzo dobrej strony. Został doceniony przez koleżeństwo i zebrał wielkie brawa. Sądzić można, że jest wielu uczniów, którzy chcieliby wystąpić, ale blokuje ich nieśmiałość, trema czy brak wiary we własne możliwości. Trzeba temu zapobiec! Takie szkolne konkursy i wystąpienia przed własnymi kolegami powinny wzmóc poczucie własnej wartości i przeciwdziałać tremie. Dlatego na koniec apel do uczniów – nie bójcie się występów. Zgłaszajcie się do udziału w konkursach. Tylko ten, kto do niczego się nie angażuje, może być pewien, że niczego nie wygra! A w naszym konkursie laureatką została Zuzia z klasy piątej. Przyznane zostały też wyróżnienia. Wszystkie nagrody wręczone zostaną 21 lutego podczas zakończenia projektu.

Poprawiony: poniedziałek, 10 lutego 2020 12:42