„Co dwie głowy…”, czyli jak to z przysłowiami u nas bywa
czwartek, 05 grudnia 2019 13:47

„Bez pracy nie ma kołaczy”, „Nie mów hop, póki nie przeskoczysz”, „Mówiły jaskółki, że niedobre są spółki” – takie i inne przysłowia należało znać, aby wystartować w Szkolnym Konkursie znajomości przysłów i powiedzeń pod hasłem „Co dwie głowy, to nie jedna”.

Konkurs pomyślany był jako rywalizacja uczniów klas starszych, od IV do VIII. W swoich założeniach miał przybliżyć znajomość przysłów polskich i powiedzeń, zachęcić do samokształcenia, uświadomić, że przysłowia są elementem kultury narodu i skarbnicą wiedzy. Przebiegał dwuetapowo. Pierwsza część, do której zgłosiło się 24 uczestników, polegała na rozwiązaniu tematycznej krzyżówki oraz odgadnięciu trzech przysłów. Zadanie to było dla niektórych skomplikowane, ale pozwoliło wyłonić trzech finalistów. Znaleźli się wśród nich: Tosia, Julek i Zuza.

Drugi etap miał formę ustną, zbliżoną do teleturnieju „1 z 10”. W wyśmienitych humorach i bojowo nastawieni nasi finaliści zameldowali się na starcie. Ich poczynaniom bacznie przyglądali się koledzy na widowni. Zdobyte punkty skrupulatnie dodawały „liczarki” , w osobach Oli i Olgi. Wszystkie zadania z kategorii: „powiedzenia i przysłowia” polegały na dokończeniu wypowiedzi. Można było do odpowiedzi wskazywać siebie lub przeciwnika. Rywalizacja toczyła się na całego, niektórzy sporo ryzykowali, aby zdobyć dodatkowe punkty. Widownia każdą prawidłową odpowiedź nagradzała brawami, gra toczyła się wg reguł fair play. Ostatecznie zwycięzcą potyczek na przysłowia okazał się Julek z klasy VII i to jemu przypadnie miano znawcy „mądrości narodu”.

Zabawa ta była doskonałą okazją, aby utrwalić przysłowia, miło spędzić czas, uczestniczyć w zdrowej rywalizacji. Wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy i odwagi, a na koniec dedykujemy jedno z przysłów do przemyślenia „Czego się Jaś nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”.

Warto jeszcze dodać, że konkurs ten przeprowadzony został w ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego, który świętować będziemy 21 lutego 2020.

Poprawiony: niedziela, 08 grudnia 2019 20:38