11:11 do hymnu
wtorek, 12 listopada 2019 13:58

Punktualnie o 1111 ósmego listopada cała społeczność szkolna włączyła się w zbiorowe odśpiewanie czterech zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego”. Tym samym dołączyliśmy do akcji „Szkoła do hymnu”, rozpropagowanej przez MEN.

A wcześniej byliśmy obserwatorami wspaniałej lekcji historii na żywo, czyli akademii patriotycznej zorganizowanej z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę.

Dzień 11 listopada  to szczególna data dla każdego Polaka. W tym roku obchodzimy 101 rocznicę tego znaczącego wydarzenia z dziejów naszego kraju, bowiem po 123 latach niewoli Polska wróciła na mapę Europy. Stało się tak dzięki waleczności, determinacji i bohaterstwu naszych przodków, którym niejednokrotnie przyszło zapłacić za swoje poświęcenie cenę najwyższą – cenę życia.

Teraz, corocznie 11 listopada, czcimy męstwo i waleczność tamtego pokolenia. W całym kraju, a nawet poza granicami, odbywają się okolicznościowe uroczystości, msze, konferencje, przemarsze, wystawy, pikniki, biegi, składane są kwiaty pod pomnikami Ojców Niepodległości .

I my pamiętaliśmy o tym symbolicznym wydarzeniu. W piątkowy poranek młodzież naszej szkoły przypomniała pokrótce historię tamtego okresu. Wspomniano nazwiska Paderewskiego, Witosa, Korfantego, Dmochowskiego, Daszyńskiego, a w rolę marszałka Piłsudskiego wcielił się jeden z szóstoklasistów. Były przejmujące deklamacje i piękne wykonania pieśni patriotycznych.

Wszyscy uczniowie swoimi galowymi strojami i wzorową postawą dali świadectwo powadze wydarzenia. Pierwszaki, chociaż nie wszystko jeszcze zrozumiały, z pewnością odczuły doniosłość chwili i z radością machały biało-czerwonymi chorągiewkami.

To była wspaniała lekcja patriotyzmu, dla takich momentów warto żyć i poczuć dumę z bycia Polakiem.  My też mamy obowiązki wobec Ojczyzny, przede wszystkim uczyć się języka ojczystego i historii, bo jak mawiał  nasz Patron Jan Paweł II „…Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości…”

Poprawiony: czwartek, 14 listopada 2019 12:28