80 lat temu i nigdy więcej
czwartek, 26 września 2019 12:18

17 września w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i napaści ZSRR na Polskę. Montaż słowno- muzyczny został przygotowany przez członków koła teatralnego z kl. 6a i 6b pod kierunkiem p. M. Wawryki i p. E. Skupień- Trzebiatowskiej.
Uczniowie przypomnieli tragiczne wydarzenia z okresu wojennego, począwszy od momentu wybuchu wojny i obrony Westerplatte, poprzez powstanie warszawskie i zbrodnię katyńską, skończywszy na roku 1945, czyli wyzwoleniu Polski spod okupacji hitlerowskiej. Informacje historyczne zilustrowano pięknymi utworami obrazującymi los polskich żołnierzy, dzieci i młodzieży. Z ust Antosi usłyszeliśmy słowa wiersza K. K. Baczyńskiego: ,, Oddzielili cię syneczku od snów, co jak motyl drżą, haftowali ci syneczku smutne oczy rudą krwią…”, które wypowiadała niejedna matka, ubolewając nad stratą swojego dziecka. Motywem przewodnim montażu słowno- muzycznego były słowa piosenki ,,Miejcie nadzieję nie tę lichą marną”. Część artystyczną wzbogacono śpiewem korespondującym z wypowiadanymi treściami.
Uroczystość zakończono pieśnią ,,Od nędzy, głodu i pożogi” wyrażającą prośbę o Bożą ochronę przed wojną i nienawiścią. Te piękne słowa płynęły z ust naszych utalentowanych muzycznie dziewcząt kl. 6a- Marysi i Kingi.

Poprawiony: czwartek, 26 września 2019 12:29