Przez zabawę do wiedzy
poniedziałek, 10 czerwca 2019 21:21

5 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie przyrodniczym pod hasłem „Przez zabawę do wiedzy” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Rajbrocie. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy i umiejętności z zakresu przedmiotów ścisłych, rozwiązywanie problemów w sposób twórczy, odnoszenie się do  praktyki  i wiedzy matematyczno-przyrodniczej oraz wzbudzenie zainteresowania przedmiotami ścisłymi. W konkursie wzięło udział 12 uczniów z trzech szkół: Szkoły Podstawowej w Rajbrocie, Szkoły Podstawowej w Lipnicy Murowanej oraz naszej Szkoły Podstawowej w Gnojniku.  Konkurs składał się z dwóch etapów. Zadaniem uczniów w etapie 1 było wykonanie maszyny prostej lub modelu struktury kryształu, natomiast w etapie 2 uczniowie prezentowali doświadczenie, w którym wykorzystane zostały przedmioty codziennego użytku. Antonina z klasy 7b przygotowała kołowrót, a jako doświadczenie zaprezentowała zależności, które wpływają na energię potencjalną ciała, wyprowadziła również wzór na energie potencjalną i obliczyła tę energie dla każdego z przygotowanych ciał. Bartosz z 7a przygotował model podnośnika hydraulicznego, a jako doświadczenie – wir wodny w butelce (tornado), opisał zaprezentowane zjawisko i podał przykłady jego zastosowania w życiu codziennym. Bartosz z klasy 8 również wykonał model podnośnika hydraulicznego, a jako doświadczenie – rakietę. Natomiast Paweł z klasy 8 wykonał model struktury kryształu (diamentu) oraz doświadczenie polegające na ukazaniu wiru ognia. Wszystkie prace wykonane były bardzo precyzyjnie, na bardzo wysokim poziomie. Doświadczenia zaprezentowane przez uczniów zrobiły na komisji konkursowej ogromne wrażenie, sposób jego prezentacji i przygotowania. To wszystko zaowocowało sukcesem. Antonina z klasy 7b zwyciężyła, natomiast Paweł z klasy 8 uzyskał 2 lokatę. Brawo! Gratuluję wszystkim uczestnikom przyrodniczego konkursu „Przez zabawę  do wiedzy”.

Poprawiony: niedziela, 16 czerwca 2019 07:00