Dzień biało- czerwony
poniedziałek, 25 lutego 2019 12:28

Czwartek 21 lutego okazał się w naszej szkole dniem dwóch kolorów: bieli i czerwieni. Tego dnia odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego pod hasłem „Z tej mowy jak ze źródła czerpiesz siłę swą”, zorganizowanego z okazji Dnia Języka Ojczystego.

Finał projektu zainaugurowała okolicznościowa akademia, w której przypomniano burzliwe dzieje naszej Ojczyzny. Główną bohaterką akademii była upersonifikowana Mowa Ojczysta. Grupka dzieci przygotowująca się do występu w uroczystości patriotycznej prześledziła jej losy. Przypomniano początki od średniowiecznej Bogurodzicy, poprzez utwory Reja, Kochanowskiego, Krasickiego, Słowackiego, Norwida, Mickiewicza. Wspomniano o buncie dzieci z Wrześni, które nie godziły się na germanizację. W obronie ojczystego języka manifest wyśpiewali ósmoklasiści. „Rota” w wykonaniu chóru chłopięcego zabrzmiała naprawdę przejmująco. A potem jeszcze przytoczone zostały słowa Staffa „Bądź pozdrowiona ojczysta święta mowo…”

W obronie Ojczyzny i języka polskiego życie oddało wielu Polaków – prawdziwych patriotów. Dlatego też, teraz my, musimy być dumni nie tylko z Wawelu, warszawskiej starówki, gdańskich kamieniczek, dokonań Kopernika, obrazów Matejki, pięknych górskich krajobrazów, ale i  języka, który nas łączy. Mówmy zatem z dumą po polsku, najpiękniej jak potrafimy. Róbmy to poprawnie, barwnie i grzecznie, nie zaśmiecajmy języka zapożyczeniami. To nasz obowiązek, obowiązek każdego, kto chce nazywać się patriotą.

Podsumowanie projektu było też okazją do ogłoszenia zwycięzców, w przeprowadzonych od listopada ubiegłego roku, konkursach. A tych zorganizowano wiele, każdy z uczniów mógł znaleźć coś dla siebie. Odbyły się następujące:

- „Mistrz kaligrafii” dla klas II – III

- „Piękny zeszyt do języka polskiego” dla klas IV – VI, VII – VIII i IIIG

- „Pięknie czytam” dla klas I – III, IV – VI, VII - VIII i IIIG

- „ Poezji śpiewanej” dla wszystkich chętnych

- fotograficzny „Z książką mi do twarzy” dla wszystkich chętnych

- plastyczny na plakat promujący hasło związane z językiem ojczystym - dla każdej klasy.

Pani dyrektor wręczyła laureatom dyplomy i nagrody.

Następnie na scenie zaprezentowała się jedna ze zdobywczyń I miejsca w konkursie poezji śpiewanej. W wykonaniu Justynki usłyszeliśmy utwór „Nie dokazuj” z repertuaru Marka Grechuty. Była to mistrzowska interpretacja i, jak łatwo się domyślić, drugoklasistka nagrodzona została wielkimi owacjami.

Warto jeszcze dodać, że nasi uczniowie posiadają wiele różnorodnych talentów i przy okazji tej akademii mogli się zaprezentować szerszej publiczności. Wykonanie przez Marysię piosenki „Powrócisz tu” czy „Polskie kwiaty” w interpretacji Kingi w niejednym oku wycisnęły łzę. Perfekcyjnym odegraniem chopinowskiego poloneza As-dur zachwycił słuchaczy Łukasz z klasy VIII.

W czasie gali panował podniosły nastrój.  Odświętnym strojem z czerwonymi akcentami i młodsi,  i starsi pokazali, że kochają Ojczyznę i dbają o język polski.

Po zakończeniu uroczystości można będzie podziwiać prace konkursowe, będą one wyeksponowane na przewiązce szkoły. Zachęcamy też aby zapamiętać i stosować przesłanie: „Dbajmy o swój, najpiękniejszy na świecie, język ojczysty”.

Poprawiony: poniedziałek, 25 lutego 2019 13:26