Wigilijne spotkania z opłatkiem
środa, 02 stycznia 2019 19:20

Stoły pięknie zastawione, od choinek bije łuna różnokolorowych świecidełek, w  tle cicho rozbrzmiewają kolędy – znak to, że wszystko gotowe do Wigilii. Nikt jednak nie wygląda pierwszej gwiazdki na niebie, bo to spotkania klasowe.

W szkole spędzamy mnóstwo czasu, nic więc dziwnego, że część tej niepowtarzalnej, przedświątecznej atmosfery przenosimy również na grunt klasowy. W przygotowania włączają się wszyscy: i chłopcy i dziewczynki, każdy ma coś do zrobienia. Oczywiście główną rolę odgrywają rodzice, bo to dzięki nim ławki szkolne zamieniają się na ten jeden dzień w odświętnie wyglądające stoły, niczym w najwytworniejszych salach bankietowych. Na talerzykach uszka, krokiety, barszczyk, makowce i moc innych specjałów.

Uczniowie, odświętnie w tym dniu ubrani, dzielą się opłatkiem, składają sobie życzenia. W kąt idą wszystkie waśnie i spory – to czas pojednania. Po skosztowaniu potraw, obejrzeniu prezentów, przy stole toczą się wesołe rozmowy, słychać śpiew kolęd – to zadziałała magia Wigilii.

Chciałoby się, aby ten magiczny nastrój przetrwał jak najdłużej. Dla jednych są to pierwsze takie spotkania klasowe z opłatkiem, dla innych kolejne, a ósmoklasiści i gimnazjaliści w takim gronie spotykają się ostatni raz. Być może po latach, przeglądając stare zdjęcia, ktoś z nostalgią wspomni lata spędzone w tej szkole, dawnych kolegów i nauczycieli.

Poprawiony: środa, 02 stycznia 2019 19:52