Finał konkursu...pod ziemią
czwartek, 20 grudnia 2018 21:59

10 - 11 grudnia w przepięknej scenerii uzdrowiska Kopalnia soli w Bochni odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Religijnej „Pierścień świętej Kingi”. Spotkali się tu młodzi recytatorzy wyłonieni w 16-tu ośrodkach patronujących tym zmaganiom na słowa.

XXII finał konkursu gościł recytatorów z południowo-wschodniej części Polski. 250 m pod ziemią zjawili się laureaci z Katowic, Chorzowa, Jaworzna, poprzez Kraków, Oświęcim, Wadowice, Nowy Targ, Nowy Sącz, Gorlice, Rzeszów aż po Tomaszów Lubelski.  Wśród, bez mała, 150-u deklamatorów trzech kategorii wiekowych znalazł się również uczeń naszej szkoły Łukasz Gądek, który w tarnowskim Pałacu Młodzieży za swoją interpretację wiersza Władysława Bełzy „Legenda o garści ziemi ojczystej” zdobył II miejsce i „przepustkę” do przesłuchań finałowych.

Oprócz kolejnych deklamacji przed znamienitym jury, skład którego tworzyli: pisarka Ewa Stadtmuler, aktor i reżyser Józef Mika, bardziej znany młodszym jako Doktorek z programu „Ziarno”, a ponadto przedstawicielka Radia dla Dzieci – Marta Kawelec, scenarzystka „Ziarna” Ewelina Grzebinoga i dyrektor Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu – Milenia Małecka – Rogal, wszyscy goście zwiedzili podziemne kopalniane korytarze, odbyli wyjątkową „podróż w przeszłość”, wysłuchali i obejrzeli animacje, na których pokazana była praca górników przed wiekami. „Cudownie ożywali” też królowie i przemawiali z obrazów do zwiedzających. Niewątpliwą atrakcją była przejażdżka podziemną kolejką, zjazdy na ogromnej ślizgawce i noc… spędzona 250 m pod ziemią w Komorze Ważyn.

Drugi dzień rozpoczął się od porannej mszy roratniej w kopalnianej kaplicy. Mszę celebrował ks. Andrzej Mulka, który podczas dwudniowego pobytu w kopalni pełnił wiele ról: organizatora, wodzireja, operatora nagłośnienia, łącznika z jury. Z każdego  z tych zadań wywiązał się na 5+. Dla recytatorów przygotowano też niespodziankę w postaci występu dziecięcego zespołu „Promyczki Dobra”. Poza tym przeprowadzane były wywiady do radia, a wśród młodszych uczestników wybrano kilkoro dzieci i zaproszono na casting do programu katolickiego „Ziarno”.

Tak wiele wrażeń w ciągu tych dwóch dni spotkało uczestników finału. Wreszcie nastąpił moment ogłoszenia wyników. Przewodnicząca jury stwierdziła, że komisja miała problem, bo przecież przybyli tu najlepsi z najlepszych, a teraz trzeba wybrać tylko kilkoro recytatorów. W opinii jury wszyscy zasłużyli na wielkie uznanie, bo tegoroczny finał stał na bardzo wysokim poziomie. Organizatorzy zadbali o to, aby każdy uczestnik dostał drobny upominek, a laureaci I,II i III miejsca – nagrody rzeczowe.

Na zakończenie zapozowano jeszcze do wspólnej fotografii, przypomniano, że następny konkurs już za rok i pora było opuścić gościnne progi kopalni.

Łukaszowi gratulujemy pięknego występu i godnego reprezentowania naszej szkoły przed szacownym jury, kolegami-recytatorami i pozostałymi gośćmi.

Poprawiony: czwartek, 20 grudnia 2018 22:22