Rekord dla Niepodległej
piątek, 09 listopada 2018 21:48

W przededniu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości spotkaliśmy się dziś, 9 listopada, w dzień ciepły i słoneczny, na placu przed naszą szkołą, by świętować to wielkie wydarzenie.

Po stu dwudziestu trzech latach niewoli, 11 listopada 1918 roku, Polska wróciła na mapy Europy; w sercach Polaków była Ona jednak obecna przez cały ten tragiczny dla nas  czas. Dziś żyjemy w wolnym, niepodległym kraju. Za to, że możemy mówić i myśleć po polsku jesteśmy wdzięczni naszym przodkom, którzy przelewali krew w licznych powstaniach, mozolnie pracowali na roli, nieśli kaganek oświaty wśród ludu i nie dawali się zaborcom  wyrzucić z ojcowizny. Nasze uczucia wyraziliśmy dziś  śpiewając o symbolicznej godzinie - 11. 11 hymn narodowy. Ponadto wypuściliśmy w niebo 100 biało- czerwonych balonów z informacją w środku przez kogo i z jakiej okazji zostały wypuszczone.  Działania te podjęliśmy ze świadomością, że " Naród, który nie szanuje swojej przeszłości nie zasługuje  na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości" ( J. Piłsudski).

Razem z nami, uczniami, nauczycielami, wszystkimi pracownikami szkoły, świętowali  mieszkańcy Gnojnika- nasi rodzice, dziadkowie, ciocie, wujkowie. Byli także nasi młodsi koledzy i koleżanki z Publicznego Przedszkola w Gnojniku, dzieci ze żłobka „Delfinek" ( wszyscy z opiekunami) oraz pracownicy Urzędu Gminy. Swoim zaangażowaniem daliśmy wyraz miłości Ojczyzny i świadomości narodowej. Zrobiliśmy to, o czym mówił już w okresie renesansu jeden z najwybitniejszych polskich poetów - Jan Kochanowski:

" Komu dowcipu równo z wymową dostaje

Niech szczepi miedzy ludźmi dobre obyczaje;

Niechaj czyni porządek, rozterkom zabiega,

Praw ojczystych i pięknej swobody przestrzega".

(  Pieśni II, 19, w. 13- 16).

Poprawiony: sobota, 10 listopada 2018 22:19