Uroczystości z okazji 40-tej Rocznicy Wyboru Papieża Jana Pawła II
poniedziałek, 22 października 2018 21:09

16 października 1978 roku to data dobrze znana Polakom a nam, uczniom i nauczycielom Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gnojniku, jest bliska szczególnie. Kardynał z Krakowa, Karol Wojtyła, został wtedy  wybrany następcą świętego Piotra i stanął na czele Kościoła powszechnego.

Od chwili, kiedy przyjęliśmy imię Jana Pawła II, cyklicznie uczestniczymy w uroczystościach związanych z Patronem. Sami też jesteśmy organizatorami spotkań, konkursów i  akademii " papieskich". Staramy się realizować motto zaczerpnięte ze słów Patrona " Musicie od siebie wymagać, choćby inni od was nie wymagali" oraz " Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo". Dbamy o rozwój dzieci, wskazujemy ponadczasowe wartości i uczymy wzajemnego szacunku. Dlatego i w tym roku, roku szczególnym ze względu na wielkie rocznice, staramy się być tam, gdzie młodzi spotykają się, by uczcić pamięć Wielkiego Polaka, wysłuchać słów do nas kierowanych i przypomnieć sobie naukę Papieża- Polaka, która wciąż jest aktualna.

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, czterdziestolecie wyboru Karola Wojtyły na stolicę Piotrową, piętnastolecie nadania szkole imienia Papieża uczestniczyliśmy już w ogólnopolskim spotkaniu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasnej Górze, podczas którego najważniejszym momentem była uroczysta Msza święta na błoniach jasnogórskich, a której przewodniczył gość ze Lwowa, arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. Mieliśmy szczęście osobiście spotkać sekretarza Papieża, który chętnie stanął z nami do wspólnej fotografii ( 11 października). 16 października byliśmy obecni wraz z  pocztem sztandarowym na  uroczystościach w Centrum Jana Pawła II w Krakowie- Łagiewnikach. Mszy świętej przewodniczył arcybiskup Marek Jędraszewski, który przywołał we wspomnieniach " tamten " październikowy, ciepły  dzień, tłumy wiernych wyczekujących na biały dym z Kaplicy Sykstyńskiej,  wielkie poruszenie wśród wiernych, kiedy wreszcie usłyszeli nazwisko nowego papieża i rosnący w siłę szept " Polacco". Był to czas, kiedy Polacy poczuli  radość i ogromną dumę z tego, że są Polakami.

Przed nami jeszcze Święto Szkoły 22 X, które rozpoczniemy Mszą świętą w kościele Matki Bożej Fatimskiej.

Poprawiony: poniedziałek, 22 października 2018 21:17