Uczcijmy pamięć poległych
czwartek, 27 września 2018 22:45

1 września 1939 roku Niemcy hitlerowskie atakiem na Westerplatte rozpoczęły II wojnę światową, a 17 września 1939 roku Związek Radziecki napadł na Polskę.

W rocznicę hitlerowskiej i sowieckiej agresji w naszej szkole odbył się apel upamiętniający tragiczne wydarzenia sprzed 79 lat. W hali sportowej społeczność uczniowska obejrzała montaż słowno-muzyczny, któremu towarzyszyła prezentacja multimedialna. Przed zgromadzoną publicznością wystąpili uczniowie klasy trzeciej „b” oddziału gimnazjalnego oraz zespół wokalny.

Krótkie informacje historyczne wzbogaciły wiersze i piosenki o wojnie. Slajdy przypomniały zebranym obrazy z tamtych lat. Podsumowaniem było wspólne obejrzenie teledysku zespołu Sabaton, który śpiewa o bohaterstwie Polaków w bitwie pod Wizną. Wojna trwała prawie 6 lat. Pochłonęła około 50 milionów ofiar. Wśród nich 6 milionów to Polacy w tym 3 miliony stanowili obywatele polscy pochodzenia żydowskiego.

„… Jest jeden czas miłości, jest jeden czas wiary

dla tych, którzy odeszli, dla tych, co zostają.

Wszystko staje się jednym: żywe i umarłe,

wszystko splata się w jedną NARODOWĄ PAMIĘĆ…”

Józefa Radzymińska – …Jest jeden czas miłości…