Wycieczka do Wiednia
wtorek, 08 maja 2018 10:25

W dniach 25-26.04 20 uczniów naszej szkoły wzięło udział w wycieczce do Wiednia. Organizatorem wyjazdu była p. Joanna Olchawa.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od szalonego domu Hundertwassera, następnie z okien autobusu podziwialiśmy najsłynniejsze budowle znajdujące się przy wiedeńskim Ringu. Pani przewodnik dokładnie opisywała historię poszczególnych zabytków, dodając ciekawe informacje ze współczesności. Kolejnym punktem wycieczki był spacer po Starym Mieście. Obejrzeliśmy wiedeńską operę, budynek uniwersytetu i „Albertinę” - budynek, w którym znajduje się największy na świecie zbiór grafik i szkiców, Muzeum Historii Naturalnej, a także odwiedziliśmy Skarbiec Cesarski. Potem ulicą Graben udaliśmy się do Katedry Świętego Szczepana. Następnie na Praterze mieliśmy szansę podziwiać z wysokości ponad 65 metrów panoramę miasta. Diabelski Młyn z roku 1897 zrobił na nas niesamowite wrażenie! Na koniec wjechaliśmy na wzgórze Kahlenberg, skąd rozpościera się zachwycający widok na dunajską metropolię. Poznaliśmy również historię polskiego kościoła św. Józefa, a w drodze powrotnej mieliśmy możliwość zobaczenia dawnej wioski winiarzy – Grinzing.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Pałacu Schönbrunn – letniej rezydencji Habsburgów, następnie podziwialiśmy jeden z najpiękniejszych kompleksów parkowo-pałacowych, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Na dłużej zatrzymaliśmy się w Muzeum Techniki, gdzie prezentowane są eksponaty i modele z historii techniki, ze szczególnym uwzględnieniem osiągnięć austriackiej myśli technicznej. Każdy z nas wziął udział w ciekawych doświadczeniach, miał możliwość obejrzenia m.in. lokomotywy parowej pochodzącej z 1848 roku.

Wycieczka była bardzo udana i z pewnością pozostanie w pamięci każdego z nas na długi czas.

Joanna Olchawa