Rocznica śmierci Patrona
środa, 11 kwietnia 2018 09:51

Bieżący 2018 rok jest szczególny ze względu na przypadające rocznice wielkich wydarzeń. Najważniejsze dla społeczności Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gnojniku są dwie daty, które wyznaczają rytm pracy. Są to 16 października 1978 i 11 listopada 1918 roku.  W tym roku przypada czterdziesta rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża, którego imię nasza szkoła nosi od 2003 roku ( już piętnaście lat) oraz stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Obie rocznice są w szkole podkreślane i przypominane uczniom poprzez realizację zadań z dwóch szkolnych projektów edukacyjnych.

Jednym z wydarzeń przypominającym pontyfikat Jana Pawła II była uroczysta akademia w trzynastą rocznicę śmierci Patrona szkoły. 5 kwietnia  była okazja, by wysłuchać wykładu księdza dr hab. Ireneusza Stolarczyka, profesora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Gość był obecny na akademii, po której zabrał głos w wystąpieniu, którego hasłem było " Święty Jan Paweł II człowiek wielkiego serca dla Boga, Człowieka i Ojczyzny". Prelegent skupił się na roli modlitwy w życiu Papieża i każdego człowieka. Na podstawie wspomnień współpracowników Jana Pawła II i swoich własnych ze spotkań z Ojcem Świętym ukazał Papieża, który dzięki modlitwie, całkowitemu zatopieniu się na rozmowie z Panem Bogiem, był zdolny do działań trudnych i wymagających niezwykłej odwagi i mądrości. Tu też przypomniał o słowach Jana Pawła II do młodzieży, które także jest wyeksponowane  w szkole podstawowej " Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali". Ksiądz profesor podkreślił, że wielkie serce Papieża nie wzięło się znikąd. To właśnie modlitwa, odpowiedzialność i posłuszeństwo Panu Bogu wpływały na postawę Papieża Polaka.

Uroczystościom z udziałem ks. I. Stolarczyka towarzyszyła użyczona przez Instytut Dialogu Międzykulturowego w Krakowie wystawa poświęcona Janowi Pawłowi II. Można ją oglądać przez miesiąc kwiecień w Szkole Podstawowej  w Gnojniku. Zawiera  zdjęcia z papieskiego pontyfikatu zrobione przez fotografa Adama Bujaka. Warto odwiedzić szkołę, by zapoznać się z tą interesującą kroniką. Dla jednych będzie ona przypomnieniem postaci i nauczania Jana Pawła II, dla młodszych niech stanie się okazją do bliższego poznania niezwykłego, Wielkiego Polaka, Człowieka wielkiego serca dla Boga, Człowieka i Ojczyzny.

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne składają podziękowania dla wszystkich przybyłych na to wydarzenie Rodziców i Mieszkańców Gminy Gnojnik, którzy swoja obecnością nie tylko uświetnili uroczystość, ale przede wszystkim dali dzieciom i młodzieży świadectwo, jak wielkie znaczenie dla Polaków ma osoba Świętego Jana Pawła II.