Wycieczka do Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku
poniedziałek, 22 stycznia 2018 12:43

Jak zachować się w sytuacji zagrożenia pożaru, do kogo mamy się zwrócić o pomoc, czyli dbanie o bezpieczeństwo swoje oraz innych to jedne z celów podstawy programowej. Aby zrealizować te cele dnia 18 stycznia 2018r. w ramach realizacji programu profilaktycznego „Bezpieczne ferie 2018” pedagog szkolny p. Lucyna Szot zorganizowała wycieczkę dla klas 2 i 3 do straży pożarnej w Brzesku. Celem wycieczki było również poznanie pracy strażaków, kształtowanie świadomości znaczenia i charakteru pracy strażaków, zapoznanie się z wyposażeniem wozów oraz kształtowanie właściwych zasad zachowania w miejscach publicznych.

Już samo wejście do budynku straży wzbudziło u dzieci zafascynowanie oraz wielki podziw. Panowie strażacy stanęli na wysokości zadania i nie szczędzili dzieciom licznych atrakcji…

Uczniowie mogli z bliska przyjrzeć się tak ciężkiej pracy, mieli możliwość zobaczyć i dotknąć niemal każdej rzeczy. Panowie pokazali wozy strażackie, oraz sprzęt ratowniczy.  Zademonstrowano również próbny alarm. Dzieci wysłuchały opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz o akcjach ratowniczo- gaśniczych. Wielką atrakcją była możliwość przymierzania elementów stroju strażaków oraz wejście do wozów strażackich czy też innych pojazdów.

Dzieci miały też możliwość zwiedzania budynku, a przy okazji zobaczyły stanowisko dowodzenia, gdzie przyjmowane są telefony alarmowe. Oglądały również filmy edukacyjne mające na celu: kształtowanie prawidłowych zachowań i nawyków w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia, utrwalenie znajomości numerów telefonów alarmowych oraz znaków ostrzegawczych i informacyjnych oraz przypomniały sobie zasady udzielania pierwszej pomocy w nagłych przypadkach.

Po tak ciekawej wycieczce, wszystkie dzieci zdały sobie sprawę jak szlachetny, ważny i niebezpieczny to zawód, wymagający odwagi i poświęcenia.

Poprawiony: środa, 24 stycznia 2018 11:46