Zuzia i Julka – z nagrodami w Krakowie
piątek, 30 czerwca 2017 11:51

We wtorek 13 czerwca na zaproszenie Organizatora, do siedziby Młodzieżowego Domu Kultury nr. 102 w Krakowie zaproszeni zostali laureaci Konkursu Plastyczno-Literackiego „Świat widziany inaczej”. Ten konkurs traktuje o postrzeganiu osób niewidomych, niesłyszących, mających problemy z poruszaniem. Skierowany został do młodzieży szkolnej całego województwa małopolskiego. Bardzo się cieszymy, że wśród wąskiego grona laureatów znalazły się dwie nasze uczennice z klasy Va  – Zuzanna Zapiór i Julia Tomera. Dzięki pokładom empatii, próbom zrozumienia „inności” rówieśników piątoklasistki napisały prace, które znalazły uznanie w oczach jury. Dodajmy, że recenzentami byli uczniowie szkół dla niedowidzących i niesłyszących, borykający się na co dzień z wieloma utrudnieniami.

Tradycją tego konkursu stało się wspólne spotkanie integracyjne dzieci zdrowych z ich niepełnosprawnymi kolegami. Na miejscu organizowane są dla nich różnego rodzaju zabawy i konkurencje, które wbrew pozorom, wcale nie są łatwe do wykonania. Mogła się o tym przekonać Zuzia, bo to ona właśnie w imieniu swoim i Julki odbierała nagrody.

Jesteśmy dumni, że nasze uczennice wykazały się zrozumieniem tematu i z niezwykłą wrażliwością przedstawiły historie, które ich przecież na co dzień nie dotyczą. Zuzanka zapytana o refleksje z tamtego spotkania, odpowiedziała „… największe wrażenie zrobiła na mnie dziewczynka ze szkoły dla słabowidzących, która opowiadała, że podobają jej się nasze opowieści, bo wiemy dużo na temat ich problemów ze wzrokiem…”.

To spotkanie z pewnością zapadnie w pamięci. Przy tej okazji też warto uświadomić sobie jakimi jesteśmy szczęściarzami, że możemy czerpać z życia pełnymi garściami. Nie wszyscy mają tyle szczęścia.