Biblioteczne spotkania
poniedziałek, 15 maja 2017 10:18

W drugim tygodniu maja wszystkie drogi prowadzą do książnic i nic w tym nie ma dziwnego, bowiem w dniach 8-15 odbywa się doroczne święto, zwane Tygodniem Bibliotek.

W całym kraju, we wszystkich placówkach bibliotecznych, w wielkich aglomeracjach, małych miasteczkach i w wioskach odbywają się liczne spotkania autorskie, konkursy biblioteczne, głośne czytanie dzieł i moc innych atrakcji. W tych dniach, liczniej niż zwykle, biblioteki nawiedzane są przez czytelników.

Tradycją w naszej szkole stały się takie majowe odwiedziny Biblioteki Publicznej w Gnojniku. Jak zawsze, i tym razem, czwartoklasiści zostali miło przyjęci przez panią kierownik. Była lekcja biblioteczna, co-nieco o historii książnicy, księgozbiorze, katalogach, działalności pozawypożyczeniowej. Pani bibliotekarka przeczytała uczniom bardzo pouczającą historię z morałem pt. „Siedmiu Wspaniałych”. Rzecz dotyczyła wrednego wilka z VI b, który prześladował ufnych pierwszaków. Potem można było zapisać się w poczet czytelników, wypożyczyć nowe lektury, zadać pytania o nowości czytelnicze.

Na zakończenie spotkania czwartoklasiści złożyli życzenia z okazji Dnia Bibliotekarza i obiecali, że będą solidnymi czytelnikami.

W tym samym czasie do naszej szkolnej biblioteki zawitała grupka „Delfinkowych przedszkolaków”. Dla nich to też była bardzo ciekawa wyprawa. Zobaczyli na miejscu tak wiele półek, a wszystkie szczelnie wypełnione książkami. Maluchów głównie zainteresowały kolorowe, bajkowe pozycje. Tutaj też usłyszały bajeczkę, którą przeczytała im nasza pani bibliotekarka. Z pewnością zapamiętają tę wizytę na dłużej, bo biblioteka to miejsce ciekawe, przyjazne i nieco tajemnicze. Świetnie prezentuje się w dzień, ale nocą … to dopiero się tutaj dzieje! Podobno ożywają bohaterowie lektur i można się z nimi spotkać oko w oko, a o tym już wkrótce przekonają się uczestnicy kolejnej Baśniowej Nocy w Bibliotece.

Warto być Przyjacielem książek, bo jak mawiała Wisława Szymborska  „… Czytanie to najwspanialsza zabawa, jaką ludzkość mogła sobie wymyślić”.