Perełka wśród Pereł
środa, 26 kwietnia 2017 10:48

Kim są Perły? To wiedzą wszyscy! To oczywiście poeci Ziemi Brzeskiej spotykający się z uczniami podczas dorocznego Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego  noszącego nazwę „Perły Regionu”.

A kim jest tytułowa „perełka”? To nasza czwartoklasistka Ola Pajor , która oczarowała jury wspaniałą interpretacją wiersza Haliny Biernat „Satyra na leniwego ucznia”.

Ale po kolei. Już po raz piętnasty PSP nr 3 w Brzesku zorganizowała poetyckie spotkanie z rodzimymi twórcami. Tym razem swoją obecnością „słowne potyczki” uświetnili: Agata Podłęcka, Monika Jawor, Helena Kural, Dariusz Dzierwa, Tadeusz Puzia, Anna Gaudnik i Halina Sułek-Kobiela. Niestety nie wszyscy zaproszeni poeci mogli przybyć na to „święto słowa”, ale pozdrowienia i próbki swojej twórczości przekazały: seniorka poetów brzeskich – pani Halina Biernat – stuletnia autorka oraz Dagmara Madej – jedna z twórczyń najmłodszego pokolenia.

Do konkursu swój akces zgłosiły szkoły z gminy Brzesko, Czchów oraz Gnojnik. Byli najlepsi recytatorzy z  podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

W tak znamienitym towarzystwie  Ola zadebiutowała na arenie brzeskiej i od razu odniosła sukces. Jej interpretacja spodobała się jury i nasza recytatorka wróciła z II nagrodą.  Również Kasia i Julita wystąpiły bardzo ładnie, ale tym razem szczęście im nie dopisało. To nie porażka! To nabywanie nowych doświadczeń, obycie się ze sceną, możliwość  pokazania się wśród innych, szansa na spotkanie i rozmowę z ciekawymi ludźmi i w takich kategoriach należy do tego podchodzić.  Każdy konkurs uczy pokory, bo nie zawsze można wygrywać.  To spotkanie to również szansa aby dowiedzieć się czegoś więcej o życiu poetów, początkach ich twórczości, inspiracjach poetyckich…

Dla recytatorów oraz zaproszonych poetów organizatorzy przygotowali nie lada gratkę – mianowicie spektakl „Śpiącej królewny, ale nieco inaczej”. W role aktorów wcielili się nauczyciele, rodzice i uczniowie. Było to zarazem uhonorowanie Światowego Dnia Książki, czyli święta  blisko związanego z poezją. Jak łatwo się domyślić, występ spotkał się ze wspaniały przyjęciem. Dzieciaki mocno i bardzo głośno wyrażały aplauz dla aktorskiej trupy. I jeszcze mała uwaga, wśród aktorów zagrał  brawurowo swoją rolę nasz dawny wychowanek, a obecnie nauczyciel brzeskiej trójki – Pan Michał Seremak. A zatem nasza miejscowość godnie zaprezentowała się na scenie. Mamy wiele talentów, to są nasze  „perełki”. Z pewnością jest ich jeszcze więcej, trzeba je tylko odnaleźć i zaprezentować w świecie. Zaczynajmy zatem poszukiwania już od dziś!