Dzień Bezpiecznego Internetu 2017
piątek, 03 marca 2017 10:55

Dnia 7 lutego 2017r. obchodzono XIII edycję Dnia Bezpiecznego Internetu. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji było: „RAZEM ZMIENIAMY INTERNET NA LEPSZE”.

Święto to jest obchodzone na całym świecie od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

W związku z obchodami DBI po feriach zimowych uczniowie klas 1-4 naszej szkoły wzięli udział w następujących zajęciach:

Uczniowie klasy I oglądali kreskówki „Owce w Sieci”, których bohaterami są: mądry Baca, naiwny Jasiek, dzielny Gajowy, niewinne owce i barany oraz złe wilki. Każda z dziewięciu kreskówek porusza inny rodzaj zagrożeń, z którymi można zetknąć się w sieci i każda kończy się morałem, mówiącym jak tych zagrożeń uniknąć. Dzieci z zainteresowaniem oglądały filmiki i komentowały omawiane w bajkach sytuacje.

Na zajęciach świetlicowych w dniu 27 lutego uczniowie rozmawiali o zasadach bezpiecznego poruszania się w sieci. Oglądali kreskówki, w których głównymi bohaterami są Sieciaki, czyli Netka, Aipi, Kompel i Spociak oraz robot Netrobi. Dzieci miały okazję obserwować, jak wyposażone w specjalne zdolności Sieciaki  z pomocą Netrobiego rozprawiają się z internetowymi zagrożeniami. Dowiedziały się także o istnieniu Sieciuchów: Śmieciucha, Kłamacza, Kradzieja i Bełkota.

Sieciuchy reprezentują różne rodzaje internetowego zła: Śmieciuch to spamer, Kłamacz jest sieciowym oszustem, Kradziej wykorzystuje Internet do uzyskiwania korzyści materialnych, a Bełkot wypisuje w Sieci bzdury.

Podczas zajęć  dzieci mogły poznać niektóre zagrożenia czyhające na nie w internecie i dowiedzieć się, jak ich unikać.

Zasady, które poznały:

  • Nie ufaj osobom poznanym w sieci.
  • Nie podawaj swoich danych osobowych.
  • Mów dorosłym, gdy coś Cię zaniepokoi.
  • Zabezpiecz swój komputer.

Dzieci z wielką uwagą oglądały kreskówkę i chyba wezmą sobie do serca omawiane zasady.

W ramach obchodów DBI uczniowie klasy IV oglądali kreskówki “3…2…1…Internet”, które w interesujący sposób przedstawiają niebezpieczeństwa wynikające z lekkomyślnego korzystania z internetu.

Obchody DBI mają na celu  zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta.