Pierwsze półrocze za nami
wtorek, 14 lutego 2017 10:07

Ani się obejrzeliśmy, a tu już ferie i pierwsze półrocze za nami. Czas tak szybko minął, ale to dlatego,  że wiele się działo. Oprócz codziennej nauki, klasówek i sprawdzianów, nie dość że sporo nowego się nauczyliśmy, to jeszcze mieliśmy okazję odbyć spotkania z ciekawymi ludźmi. Z podróżnikiem Samuelem Kempskim  przeżyliśmy wirtualną podróż w odległe zakątki Wietnamu i Kambodży. Spotkanie z pisarką Ewą Stadtmuller pozwoliło wczuć się w losy jej bohaterów książkowych, poznaliśmy arkana warsztatu pisarskiego. Była sposobność zadania poetce pytań i otrzymania autografu z osobistą dedykacją.

Piąto- i szóstoklasiści uczestniczyli w warsztatach filmowych. Dzięki nim poznali świat filmu „od podszewki”. Ponadto wzięli udział w projekcji filmu „Przygody Tomka Sawyera”, opartego na motywach powieści Marka Twaina. Młodsze dzieci  w brzeskiej „Planecie” oglądały bajkę „ Wilk w owczej skórze” oraz uczestniczyły w przedstawieniu teatralnym „ Sindbad żeglarz”.

Była pielgrzymka na Jasną Górę na spotkanie Rodziny Szkół Jana Pawła II, a przy okazji zwiedzanie klasztoru oo. Paulinów.  Łukasz Gądek po raz pierwszy w życiu udzielił profesjonalnego wywiadu do Radia Częstochowa nt. wrażeń pielgrzymów ze spotkania na jasnogórskich błoniach. Ponadto zorganizowane były wycieczki autokarowe do Krakowa i Brzeska.

Po raz 13 obchodziliśmy Święto Szkoły z Patronem Janem Pawłem II. Wyjątkowo nieliczna, bo 14 osobowa grupa dzieci z klasy została włączona do grona uczniów naszej szkoły. W tym samym dniu nasza duma i perełka - Dziecięcy Zespół Taneczny "Szkraby" obchodził jubileusz 30 - lecia działalności. Był tort, gratulacje i podziękowania i oczywiście życzenia dalszych sukcesów. Na scenie wystąpiły dzieci ze składu obecnego oraz panie, które tworzyły zespół przed kilkudziesięciu laty.

Uczniowie reprezentowali szkołę w Małopolskich Konkursach, a największe  zasługi ma tutaj Julita Rzenno, która zakwalifikowała się do etapów rejonowych w zmaganiach humanistycznych i językowych. Głośno o Gnojniku było również w Miechowie, a to za sprawą Tosi Florczyk. Dziewczynka piosenką „ Please tell Rosie” wyśpiewała wyróżnienie podczas VI Małopolskiego Festiwalu Piosenki Angielskiej.

Jak zwykle nie zawiedli sportowcy. Z końcem października Pani dyrektor z rąk starosty brzeskiego Andrzeja Potępy odebrała dyplom i statuetkę za zajęcie III miejsca w Powiatowym Systemie Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży za rok szkolny 2015/2016, ale i ten rok jest łaskawy. Niedawno Mateusz Gazda został mistrzem gminy w tenisie stołowym, Mikołaj Szot  zajął III miejsce, a  Tomek Zapiór VI. Wśród dziewcząt na II pozycji uplasowała się Monika Górak, zaraz za nią Sara Zając. Wspaniale zaprezentowała się grupa czirliderek, zajmując II miejsce. W piłce nożnej nasi chłopcy nie mieli sobie równych w gminie, na zawodach powiatowych w Szczurowej ostatecznie sklasyfikowani zostali na czwartej pozycji. Biegają też najlepiej w gminie. Udowodnili to podczas sztafetowych biegów przełajowych, w powiecie byli na czwartym miejscu.

Aby ćwiczyć sprawność fizyczną i kondycję wszystkich uczniów szkoła znów przystąpiła do projektu "Jeżdżę z głową". Pierwsze lekcje na stoku rozpoczną się już w sobotę 28 stycznia, a zapisało się na nie 23 uczniów.

Od września do stycznia odbyło się wiele wydarzeń o charakterze kulturalnym, rozrywkowym i oświatowym. Dużym zainteresowaniem cieszył się Dzień Tabliczki Mnożenia. Młodsi i starsi chętnie sprawdzali się w tej kategorii matematycznej, nie dali się też prosić nauczyciele. Zorganizowane zostało wspólne śniadanie. Oprócz pogadanek na temat właściwego odżywiania, podziwiać można było misternie przygotowane zdrowe kanapeczki, które potem w towarzystwie rówieśników były  błyskawicznie pochłaniane. Warto zaznaczyć, że pamiętano też o kulturze jedzenia.

Dzień Życzliwości zaowocował „ iskierką do nieba”. Wyłoniono też najsympatyczniejszych w szkole, ten zaszczytny tytuł przypadł Pawłowi z klasy VI oraz Pani Nastałek.

Wiele radości sprawiły odwiedziny prawdziwego Mikołaja. Przybył w towarzystwie uśmiechniętej Śnieżynki. Z przepastnego worka rozdawali grzecznym dzieciom łakocie. Pozowali też chętnie do zdjęć.

W klasach zorganizowane były wigilijne spotkania. Przy odświętnie udekorowanych stołach i migających różnymi kolorami lampkach, chłopcy i dziewczynki składali sobie życzenia, łamali się opłatkiem, w kąt poszły wszystkie swary i kłótnie.

Oglądaliśmy przepięknie przygotowane jasełka bożonarodzeniowe w wykonaniu drugoklasistów i dzieci świetlicowych. Były wieczorki taneczne z okazji andrzejek oraz wielki bal karnawałowy. Przybyli do nas przedstawiciele innych szkół aby wspólnie zakolędować na chwałę Jezusowi. Babcie i dziadkowie obejrzeli specjalny program artystyczny, w którym wiersze przeplatały się z piosenkami oraz nowoczesnym tańcem. Na koniec spotkania seniorzy obdarowani zostali własnoręcznie wykonanymi przez wnuków prezentami. To była chwila wyjątkowych wzruszeń.

Rok 2016 poświęcony Henrykowi Sienkiewiczowi spowodował „odwiedziny” pisarza w naszych progach na podsumowanie projektu „Ku pokrzepieniu serc”. Ponadto uczczono rocznice:  wybuchu II wojny światowej i napaści ZSRR na Polskę oraz Odzyskania Niepodległości.

W natłoku tak licznych akademii  i okolicznościowych imprez odbywała się normalna nauka. Uczniowie pracowali z większym lub mniejszym zaangażowaniem, a do grona prymusów wpisali się tym razem:

- klasa IVa – Ewelina Boczek, Marysia Gądek, Maksymilian Święch

- klasa IVb – Jakub Habel

- Klasa Va – Julita Rzenno,

- Klasa Vb – Zuzanna Zapiór

- klasa VI – Katarzyna Kuc, Ewa Marecik

Aby to grono na koniec roku było większe, przypominamy myśl naszego Patrona Jana Pawła II  i dedykujemy ją do przemyślenia wszystkim uczniom:

„ Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali”

Poprawiony: środa, 15 lutego 2017 10:18