Do Gnojnika! Na kolędowanie!
piątek, 27 stycznia 2017 13:27

Czas szybko biegnie. Wydaje się, że dopiero co kolędowaliśmy w zeszłym roku , a tu już pora na XIII spotkanie. Na zaproszenie Organizatora, kierownika artystycznego i prowadzącego w jednej osobie  -  Pana Jerzego Migacza, przybyli do nas przedstawiciele wszystkich szkół w gminie, aby wspólnie zaśpiewać na chwałę Jezusowi.

W progach szkoły miłych gości serdecznie powitała Pani dyrektor Ewa Prus. Każda szkoła w naszym Przeglądzie prezentowała dwa utwory.

Jako pierwsi na scenie pokazali się gimnazjaliści „zza ściany”. W składzie : Patrycja, Laura, Wojtek, Hubert i Marek zaprezentowali kolędę „Bardzo cicha noc”. Koncertowo wykonany utwór cudownie współbrzmiał z akompaniamentem skrzypiec, gitary, trąbek i keyboardu. Zaraz potem swoimi  uzdolnieniami  wokalnymi pochwalił się Kamil Zięć. W wykonaniu gimnazjalisty usłyszeliśmy wyrapowaną  pastorałkę „Otwórz drzwi”. Ten wyjątkowy sposób prezentacji ogromnie się spodobał i wykonawca nagrodzony został burzliwymi oklaskami.

Następne wystąpiło trio dziewczęce z PSP w Gosprzydowej. Dziewczęta zaśpiewały kolędy „Lulajże Jezuniu” oraz „Gdy śliczna Panna”.

Dalej zrobiło się tłoczno na scenie, a to za sprawą jedenastoosobowej grupy dziewcząt  z biesiadczańskiej podstawówki. Stylowo ubrane w czarne kreacje z pastelowymi dodatkami zaprezentowały pastorałki „Mario, czy Ty wiesz?” i „Skrzypi wóz”. W drugim utworze wokalistki wykorzystały brzęczące instrumenty: grzechotki i tamburynki. Całość pięknie wybrzmiała  a ręce same składały się do oklasków.

Gimnazjalistki z Uszwi zaśpiewały kolędę „Dziś w stajence” oraz „Gore gwiazda”. Zaraz po nich w regionalnych strojach wystąpiły ich młodsze koleżanki z podstawówki.  Zaprezentowały utwory: „Przybieżeli do Betlejem” i „Gore gwiazda Jezusowi”.

Wreszcie przyszła kolej na naszych uczniów. Spora reprezentacja żeńska dała popis w pastorałce „Aniołek maleńki jak wróbelek” oraz w kolędzie „Dzisiaj w Betlejem”. Brawurowe wykonanie spotkało się z aplauzem publiczności, która przy każdym występie żywo reagowała i nagradzała wykonawców  gromkimi brawami.

Ostatnie  wystąpiły  uczennice z Lewniowej. Usłyszeliśmy w ich wykonaniu pastorałki: „Ach, co za noc” i „ Blask nad Judeą”.

Po wszystkich prezentacjach Pani dyrektor zaprosiła artystów na scenę. Serdecznie pogratulowała występującym oraz ich opiekunom przepięknych występów,  kultywowania tradycji wspólnego kolędowania i zaprosiła już za rok na następne Śpiewające Spotkanie . Reprezentanci szkół odebrali okolicznościowe dyplomy, a wszyscy zapozowali do fotografii.

Potem, zwyczajowo, cała sala odśpiewała jedną z najstarszych kolęd, czyli „Wśród nocnej ciszy”. Kto śpiewa, dwa razy się modli, a zatem głos wydobyty z setek gardeł rzeczywiście był daleko słyszany i tym głośnym akcentem XIII-te, wcale nie pechowe, kolędowanie przeszło do historii.