Sienkiewicz w progach naszej szkoły
poniedziałek, 19 grudnia 2016 11:25

Dotychczas z twórczością Henryka Sienkiewicza uczniowie naszej szkoły spotykali się przede wszystkim w klasie V podczas omawiania lektury „W pustyni i w puszczy”.

Tym razem było jednak nieco inaczej. A wszystko za sprawą ogłoszonego przez Senat R.P.  Roku Henryka Sienkiewicza. W bieżącym roku właśnie przypada  100-tna rocznica śmierci noblisty, piszącego „Ku pokrzepieniu serc”.

W całym kraju z tej okazji odbywały się okolicznościowe wystawy, seminaria, wykłady, prelekcje, quizy przybliżające sylwetkę pisarza.

I w naszej szkole uczczono pamięć autora „Trylogii”. Przeprowadzono projekt edukacyjny. Dzięki niemu wzrosła wiedza dzieci na temat tego Polaka – patrioty. Było głośne czytanie przez polonistki nowelki „Janko Muzykant”, wspólne oglądanie ekranizacji „W pustyni i w puszczy”. Ogłoszono konkursy: wiedzowy, plastyczny oraz na album o życiu i twórczości pisarza. W bibliotece pojawiła się okolicznościowa wystawka a na gazetce bibliotecznej zawisły ciekawostki z życia najsłynniejszego mieszkańca Oblęgorka.

Kulminacją projektu było przedstawienie, podczas którego właśnie pojawił się sam Sienkiewicz i udzielił dziennikarce Ewelinie wywiadu. Dzięki temu cała społeczność szkolna miała okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat noblisty. W rolę pisarza świetnie wcielił się Maksymilian z klasy IV a. Niespodzianką dla gościa było pojawienie się jego książkowych bohaterów: Stasia i Nel oraz Janka Muzykanta.

Potem przyszła pora na ogłoszenie wyników konkursów. Na scenę zaproszeni zostali laureaci, a Pani dyrektor wręczyła im nagrody-niespodzianki. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Zuzanna Zapiór, Wojciech Cisak, Julita Rzenno, Wiktoria Karcz, Aleksandra Strzesak, Justyna Kopeć, Monika Górak, Nikodem Kawa, Piotr Kałuża i Robert Kwaśny.

Na zakończenie odbyła się mini sesja zdjęciowa z gościem. Nagrodzone prace już wkrótce można będzie oglądać na bibliotecznej gazetce.

Zapraszamy do naszej galerii zdjęć>