Podróż po Wietnamie i Kambodży
środa, 14 grudnia 2016 09:03

Z początkiem grudnia w naszej szkole pojawił się Samuel Kempski, podróżnik z sądeckiej grupy „Trzask”.

Tym razem, dzięki jego barwnym opowieściom, uzupełnionym licznymi slajdami, odbyliśmy wirtualną podróż do dalekiego Wietnamu i Kambodży. Sugestywny język i przytaczane ciekawostki sprawiły, że tak odległe od nas kraje, różniące się prawie wszystkim, stały się nam o wiele bliższe. Dowiedzieliśmy się o położeniu geograficznym, historii, kulturze, zwyczajach i życiu obecnym ludzi z tych azjatyckich państw. Niemałe wrażenie na dzieciach wywarły informacje o potrawach, z którymi przyszło zmierzyć się podróżnikowi, a były wśród nich np. węże i ogromne pająki.

Supersprawą okazało się wcielenie przez Krystiana i Jakuba w mnichów buddyjskich. O ile założenie stroju było bezproblemowe, to przy zgoleniu włosów zgody już być  nie mogło.

Takie spotkania z ciekawymi ludźmi dają możliwość zdobycia nowej wiedzy w niekonwencjonalny sposób i są z pewnością na dłużej zapamiętane niż po przeczytaniu treści  z podręcznika. Wiedza ta może przydać się w przyszłości, a być może zainspiruje któregoś ucznia do odbycia niezwykłej wyprawy w nieznane. Już od dziś trzeba mieć oczy szeroko otwarte i dostrzegać piękno oraz niezwykłość otaczającego nas świata.