Wiemy! Pamiętamy! Świętujemy!
poniedziałek, 14 listopada 2016 11:04

11 listopada to doniosły dzień w historii naszego kraju. Tego dnia bowiem świętujemy kolejne rocznice odzyskania , po stu dwudziestu trzech  latach niewoli, upragnionej wolności. Aby tak się stało, swoje życie poświęciło wielu znamienitych rodaków. Jesteśmy im winni ogromny szacunek.

Na pamiątkę tego wydarzenia w wielu miastach, miasteczkach i wioskach organizowane są różnorodne uroczystości upamiętniające odzyskanie niepodległości. Są msze, wieczornice, apele, koncerty, biegi, marsze, składanie kwiatów pod pomnikami bohaterów tamtych dni. Wszystkim towarzyszą symbole narodowe z flagą biało-czerwoną na czele.

I w naszej szkole nie mogło być inaczej – my też jesteśmy Polakami i wiemy, jakie są nasze obowiązki względem Ojczyzny. Na lekcjach wychowawczych przeprowadzone zostały pogadanki, w klasach zawisły okolicznościowe gazetki, na języku polskim były rozmowy na temat współczesnego patriotyzmu itd. Kulminacją świętowania był poranek patriotyczny nawiązujący do minionych wydarzeń. Niektórzy sobie przypomnieli, inni usłyszeli tę historyczna rzeczywistość po raz pierwszy. W czasie akademii uczestnicy występu tworzyli na żywo dekorację – wystawkę. Pojawiła się zatem biało- czerwona flaga, początkowo przepasana kirem, potem hasła – symbole: „Rozbiory”, „123”,       „ Mazurek Dąbrowskiego”, „1914”, „Poświęcenie”.

W przystępnej wersji, łatwej do zrozumienia przez najmłodszych, uczniowie z klasy 4a wyjaśnili, że świętowanie rocznic ma sens, że winni jesteśmy naszym przodkom oddanie hołdu, że nie wolno nam zapominać o naszych korzeniach i tradycji. Bez nich nie bylibyśmy dziś tacy, jacy jesteśmy.

Uroczysty poranek zakończył się deklamacją utworu „Kocham cię Polsko”. Cała społeczność szkolna swoją postawą, galowym strojem pokazała w tym dniu, że te słowa rozumie i będzie o nie dbać w przyszłości.