Podwójne święto
piątek, 28 października 2016 11:57

25 października 2016 r. nasza szkoła świętowała podwójnie. Okazją było, obchodzone po raz trzynasty z Patronem Janem Pawłem II, Święto Szkoły oraz 30 – lecie istnienia Dziecięcego Zespołu Tanecznego „Szkraby”.

Na tę uroczystość licznie przybyli goście: Radni Gminy Gnojnik, Wójt Sławomir Paterek, Starszy Wizytator Delegatury Tarnowskiej Małopolskiego Kuratorium Oświaty Hanna Skalska, Radna Powiatowa Ewa Cierniak – Lambert, Dyrektor Centrum Kultury Ewa Świerczek, Prezes Stowarzyszenia „Gnojnik mam na myśli” Renata Krakowska, Dyrektorzy szkół i przedszkoli z terenu gminy Gnojnik, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły oraz rodzice z przewodniczącą Rady Rodziców Beatą Styrna.

Najpierw społeczność szkoły oraz goście uczestniczyli we mszy św. sprawowanej przez ks. Piotra Bobra. W homilii ks. Piotr mówił o Świętym Janie Pawle II – Patronie szkoły. To wielka postać, wzór i autorytet. Kaznodzieja wskazywał w jakich dziedzinach możemy, jako uczniowie tej szkoły naśladować swojego Patrona. Przypomniał, że Karol Wojtyła zawsze był radosnym, pełnym optymizmu człowiekiem i nawet, kiedy jako Laureatowi Orderu Uśmiechu przyszło Mu zmierzyć się z kielichem soku cytrynowego, ani na moment się nie skrzywił. Zachęcał, aby brać  przykład z naszego Patrona, z radością przeżywać każdy dzień, być pogodnym i uśmiechniętym, obdarzać się wzajemną życzliwością.

Dalsza część uroczystości odbywała się w szkole. Najpierw dyrektor szkoły Ewa Prus powitała gości i podziękowała za obecność oraz zaprosiła na akademię. Potem uczniowie z klas III a V a i b oraz VI przedstawili montaż słowno – muzyczny, w którym zaprezentowali postać Jana Pawła II,  zwłaszcza jego wspaniały kontakt z młodymi. Nawiązując do niedawnych wydarzeń, przypomnieli historię Światowych Dni Młodzieży – podkreślając szczególnie spotkania, które odbywały się w Polsce – w 1991 roku w Częstochowie i w 2016 r. w Krakowie.  Młodzi wykonawcy zaśpiewali hymny z obu tych wydarzeń –  „Abba Ojcze” z Częstochowy oraz  „Błogosławieni miłosierni” z Krakowa.

Po akademii uczniowie klasy pierwszej złożyli  ślubowanie. Przyrzekły na sztandar, że godnie będą reprezentować szkołę, będą dobrymi uczniami i kolegami. Jako pamiątkę ślubowania pierwszaki otrzymały w prezencie od swojej wychowawczyni dyplomy oraz biało-czerwone flagi  od Wójta Gminy Sławomira Paterka.

Druga część uroczystości to jubileusz zespołu „Szkraby”. Pani dyrektor przypomniała historię tego zespołu. Zespół od 30 lat prowadzi  nieprzerwanie Pani Maria Bober – twórca, instruktor, opiekun, wychowawca, choreograf, kostiumolog i menadżer w jednej osobie. Pomysł zaistnienia takiej taneczno-gimnastycznej grupy zrodził się przed trzydziestu laty podczas wakacji spędzanych na nadmorskiej plaży. Wkrótce potem akademie szkolne uatrakcyjniane były występem roztańczonych dziewcząt z obręczami. Każdy występ nagradzany był aplauzem na stojąco, a grupa coraz częściej wyjeżdżała na konkursy, sławiąc imię Gnojnika. Z każdego niemal wyjazdu roztańczone dziewczęta przywoziły nagrody, zdobywały najwyższe  miejsca w konkursach, tytuły i trofea. Sława rosła, a zespól dawał popisy także za granicą – na Węgrzech i w Czechach.

Pani dyrektor przypomniała najważniejsze sukcesy „Szkrabów” do których należały:

  • I miejsce w Przeglądzie Zespołów Tanecznych - Bochnia 1996r.
  • Wyróżnienie w VII Wojewódzkim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Tanecznych - Dębica 1997r.
  • I miejsce w Przeglądzie "PREZENTACJE" - Bochnia 1998r.
  • Udział w III Małym Festiwalu Dominikańskim  - Gdańsk 1998r.
  • I miejsce na Małoplskim Festiwalu Dziecięcych Form Muzycznych i Tanecznych - Skawina 2000r.
  • Wyróżnienie w III Podkarpackim Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych "Złoty Gryf 2001" - Dębica
  • I miejsce w finale  VII Ogólnoplskiego Telewizyjnego Turnieju Najmłodszych Gmin i Miast - Warszawa 2001r.
  • Wyróżnienie w VII Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej - Gorzów 2001r.
  • Laureat Regionalnego Przeglądu Dorobku Artystycznego Szkół Podstawowych i Gimnazjów - Tarnów 2004r., 2005r., 2006r, 2008, 2014
  • GRAND PRIX w III Ogólnoplskich Spotkaniach Tanecznych "Zatańcz z nami" - Częstochowa 2005r.
  • I miejsce w Małopolskim Wiosennym Przeglądzie Artystycznym Szkół Podstawowych - Kraków 2008 r.
  • GRAND PRIX  w Ogólnopolskim "Festiwalu Dzieci - Rabka 2008"
  • Tytuł "Talent Małopolski 2009" w XXII Małopolskim Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych - Olkusz
  • Wyróżnienie w XXIV Małopolskim Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych "Talent Małopolski 2011" – Zawoja, XV Festiwalu – Czchów 2012
  • I miejsce w Regionalnym Przeglądzie Dorobku Artystycznego Szkół Podstawowych i Gimnazjów w Tarnowie – Tarnów, 2014
  • III miejsce w Małopolskim Wiosennym Przeglądzie Artystycznym Szkół Podstawowych – Kraków, 2014

 

Goście z zainteresowaniem wysłuchali historii i ciekawostek o zespole: W 30 - letniej historii zespołu tańczyło tylko trzech chłopców – Sławek Jaroszek, Łukasz Górak, Maksymilian Klecki - obecnie.  Najmłodszą, występującą na scenie podczas konkursów i uroczystości była 3 –letnia Madzia Bober. Najliczniej grupa występowała w składzie 17 osób. Najwięcej kółek wykręconych jednocześnie na pasie – 43. 12 osób potrafiło wykonać szpagat, 7 dzieci – szpagat na stojąco.

Po tym wprowadzeniu widzowie mogli podziwiać akrobatyczne umiejętności Szkrabów, które zawładnęły sceną, obręczami i sercami publiczności. Występ został nagrodzony owacyjnie.

Po występie dzieci wystąpiły Szkraby sprzed lat.  Panie: Danuta Bugajska - Białka, Katarzyna Kopeć – Rzenno, Barbara Zając - Pawełek, Maria Bugajska – Gądek, Beata Konstanty – Warchał, Agnieszka Frankowska – Migacz, Zofia Frankowska i Ewa Migacz – Świerczek zaprezentowały układ na podkładzie muzycznym z „Różowej Pantery”. Taniec został wykonany perfekcyjne, a tancerki nagrodzono brawami na stojąco.

Po radosnych występach przyszedł czas na gratulacje i życzenia, które popłynęły ze wszystkich stron na ręce instruktorki – pani Marii Bober. Były kwiaty, listy gratulacyjne, kosze słodkości. Gratulacje składali: Wójt Gminy Gnojnik Sławomir Paterek, przewodniczący Rady Gminy Janusz Zych, pani Maria Kucia – dyrektor szkoły w latach 1992 – 2002, dyrektor Stanisław Linca, dyrektor szkoły Ewa Prus, sołtys Gnojnika Anna Stolarczyk, przewodnicząca Rady Rodziców Beata Styrna,  Dyrektor Niepublicznego Centrum Medycyny Rodzinnej – Ewa Cierniak Lambert – obok listu gratulacyjnego przekazała  Szkrabom bon upominkowy do komory solnej i do SPA. Stowarzyszenie „Gnojnik mam na myśli” przygotowało okolicznościowy kalendarz dla Szkrabów i gości.

Pani Bober podziękowała za życzliwe słowa i upominki. Nawiązując do wspomnień zwróciła się z wdzięcznością do wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób wspierali działalność zespołu od początku jego istnienia po dzień dzisiejszy.

Po wielkiej uczcie duchowej Rada Rodziców zaprosiła gości na poczęstunek, którego głównym punktem był świąteczno - jubileuszowy tort.

Zapraszamy do obejrzenia fotografii z uroczystości. Dziękujemy Pani Katarzynie Chmielewskiej za wykonanie i udostępnienie zdjęć.