Jak pomagać w nagłych wypadkach?
poniedziałek, 26 września 2016 10:10

Jak pomagać w nagłych wypadkach? – już wiemy! W czwartek 23 września do naszej szkoły zawitali ratownicy medyczni z krakowskiego pogotowia ratunkowego.

Z uczniami  klas starszych przeprowadzili pogadankę nt. szkodliwości stosowania różnych substancji. Mowa była o narkotykach, dopalaczach, alkoholu, papierosach. Zaskoczeniem dla dzieci  była informacja jak niebezpieczne i niewłaściwe dla ich zdrowia są wszelkie napoje energetyzujące, zawierają bowiem „cukrową bombę kaloryczną” i mogą uzależniać niczym narkotyki.

Ratownicy w bardzo przystępny sposób omówili zasady udzielania pierwszej pomocy w nagłych przypadkach np. zasłabnięcia, zadławienia, drgawek.

W drugiej części – warsztatowej, uczniowie uczestniczyli w pokazie udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. Sami też spróbowali swoich sił jako ratownicy, ćwicząc na fantomach. Wielokrotnie powtarzane były numery alarmowe, które każdy powinien zapamiętać. Trzeba tez wiedzieć, że ratując komuś życie, nie wolno narażać własnego.

A oto kilka wypowiedzi szóstoklasistów po warsztatach:

- Staszek – Wiem co robić, gdy ktoś się dławi. Dowiedziałem się, że napoje energetyzujące są tak samo niebezpieczne jak narkotyki.

- Mateusz – Wykład bardzo mi się podobał i był pouczający. Wiem teraz jak się zachować w sytuacji ratowania życia.

- Michał – Na kursie pierwszej pomocy nauczyliśmy się jak reagować w wielu sytuacjach, wiemy jakie czynności wykonywać w czasie wypadku, utraty przytomności, zakrztuszenia czy drgawek.

- Bożena – Dzięki temu szkoleniu w przyszłości mogę komuś uratować życie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z warsztatów.