Wspomnienie z pielgrzymki do Łagiewnik
poniedziałek, 20 czerwca 2016 13:55

W środowy ranek 15 czerwca grupa młodzieży z naszej szkoły udała się z pielgrzymką do Łagiewnik. Wyprawa ta była nagrodą za zdobycie bogatej wiedzy o życiu świętej Faustyny Kowalskiej.

Zwiedzanie Sanktuarium rozpoczęliśmy od wejścia na wieżę widokową. Bardziej „utrudzeni” dostali się na górę windą, ale spora grupa rączo przebyła schody i niewiele brakowało a zameldowaliby się  jeszcze przed przybyciem windy. Z góry rozciągał się wspaniały widok na Kraków, a że pogoda była wyśmienita, to i widoki cudowne.

Następnie udaliśmy się do kaplicy klasztornej, gdzie po chwili modlitwy przed obrazem Jezusa Miłosiernego, ucałowaliśmy relikwie św. Faustyny. Wnętrze kaplicy zachwycało, uwagę przykuwały liczne wota umieszczone w gablotach.

Potem, po przejściu  przez Bramę Miłosierdzia, uczestniczyliśmy we mszy świętej, celebrowanej przez ośmiu kapłanów. Podobnie jak nasz ksiądz proboszcz, przybyli tutaj z dziećmi pierwszokomunijnymi  czy młodzieżą gimnazjalną. Okazało się, że niektórzy przybyli z daleka, a podróż rozpoczęli już o 4 rano. Byli pielgrzymi z okolic Wrocławia, diecezji przemyskiej, okolic Krosna, z Bystrego, przywitano również naszą grupę. Po mszy świętej była możliwość poświęcenia pamiątek, które uprzednio sobie sprawiliśmy. Skorzystaliśmy z tej okazji i wszystkie obrazki, różańce, figurki, wisiorki są już poświęcone. Na giełdzie zakupowej nie zabrakło i krówek z dedykacją. Oprócz pysznego różanego i kakaowego smaku kryły przesłania np. „Módl się, aby kochać i kochaj modląc się”, „Bóg przeobraża cię swoim miłosierdziem”, „Żyj chwilą obecną”.

Sanktuarium w Łagiewnikach zrobiło na nas wielkie wrażenie, ale to co zobaczyliśmy w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” na długo pozostanie w naszej pamięci. Wspaniałe majstersztyki roboty ręcznej, czyli obrazy ułożone z mniejszych i większych kamyków mozaiki,  zapierały dech w piersiach. Coś tak wspaniałego zobaczyliśmy po raz pierwszy, każdy obraz wydawał się jeszcze piękniejszy od poprzedniego. Te wspaniałe dzieła przedstawiają sceny biblijne. Widzieliśmy też replikę płyty grobu Jana Pawła II, a na niej relikwiarz w formie otwartego Ewangeliarza. Centrum to powstało i pełni funkcję wotum dziękczynnego za pontyfikat Karola Wojtyły, a nazwa nawiązuje do pamiętnych słów Jana Pawła II wypowiedzianych podczas inauguracji pontyfikatu w 1978 roku „Nie lękajcie się. Otwórzcie, otwórzcie na oścież  drzwi Chrystusowi”. Bardzo się cieszymy i mamy świadomość, że już wkrótce po tych samych śladach co my, będzie przechodził papież Franciszek, bo właśnie tutaj 30 lipca przewodniczyć będzie uroczystej liturgii mszy świętej podczas Światowych Dni Młodzieży.

Ubogaceni przeżyciami duchowymi i pełni wrażeń estetycznych, poczuliśmy się też zwykłymi ludźmi i odczuliśmy głód i pragnienie. Tak więc ostatnim punktem naszej wyprawy był przystanek w Mc Donalds. I tu okazało się , że głodnych trzeba nakarmić a spragnionych napoić, a zatem w pełnej harmonii, wykazawszy się chrześcijańskim miłosierdziem nikt nie poczuł się opuszczony ani odtrącony.

To była wspaniała pielgrzymka. Z pewnością zapamiętamy ją na długo. Dziękujemy ks. Proboszczowi za jej zorganizowanie oraz odprawienie mszy świętej w naszej intencji.