Wyróżnienie od „Pereł”
czwartek, 28 kwietnia 2016 09:51

26 kwietnia  w RCKB spotkali się uczestnicy  Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego z Perłami Regionu, czyli poetami związanymi z Brzeskiem i Ziemią Brzeską.

To 14. edycja konkursu, który zrodził się z inicjatywy nauczycieli polonistów Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku. Spotkania te cieszą się dużym powodzeniem i z każdym rokiem przybywa coraz więcej chętnych do prezentowania poezji naszych rodzimych twórców, odkrywane też są nowe talenty, czyli wyławiane kolejne  Perły.

Niewątpliwym atutem  konkursu jest również okazja porozmawiania z poetami, zasięgnięcia informacji na temat ich inspiracji twórczych, początków kariery, dodatkowych pasji, życia codziennego itd.

W tym roku wśród zaproszonych gości znaleźli się: Agata Podłęcka, Monika Jawor, Dariusz Dzierwa, Dagmara Madej, Agata Olejnik, Anna Gaudnik, Helena Kural. Patronat nad konkursem objęli Burmistrz Brzeska – Grzegorz Wawryka, dyrektor RCKB – Pani Maria Marek oraz dyrekcja Szkoły Podstawowej nr. 3 w Brzesku.

Do tegorocznego konkursu swój akces zgłosiło 10 szkół podstawowych, 2 gimnazja i jedna szkoła ponadgimnazjalna. Wśród dziesiątki podstawówek znalazła się i nasza reprezentacja w składzie: Julita Rzenno, Kasia Kuc i Krzysztof Święch. Niestety nasz „rodzynek” w tym gronie, czyli Krzysiek „legł złożony” chorobą i nie mógł pokazać swoich możliwości oratorsko-aktorskich. Nie znaczy to jednak, że był całkiem nieobecny. W poprzednich dwóch latach zaznaczył się dosyć znacząco i teraz co rusz zdjęcia z jego podobizną pojawiały się na wielkim telebimie.

Poziom recytacji był wyrównany i bardzo wysoki. Ostatecznie jury, po konsultacjach,  przyznało nagrody i wyróżnienia. Bardzo się cieszymy, że wśród wyróżnionych znalazła się i Julita, dla której było  to pierwsze spotkanie z poezją miejscowych twórców. Była też okazja zamienić kilka słów  z autorką wiersza  „Na przyjęciu u lisiczki” Panią Agatą Olejnik i zrobić sobie pamiątkową fotografię.

Na zakończenie odbyły się tradycyjne warsztaty poetyckie. Działając w grupach, dzieci miały stworzyć wiosenny wiersz. Nasze dziewczyny wspaniale poradziły sobie z ta próbą poetycką, a być może zyskały nawet inspirację do rozpoczęcia samodzielnej aktywności na niwie literackiej.

To był obiecujący dzień, dostarczył wielu pozytywnych wrażeń.

Poprawiony: czwartek, 28 kwietnia 2016 10:07