„Kto śpiewa, dwa razy się modli” Relacja z XII Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek
piątek, 15 stycznia 2016 10:45

Za oknem trawa się zieleni i słońce mocno grzeje a u nas w szkole wielkie kolędowanie. To już dwunasty raz spotkali się uczestnicy gminnego przeglądu, organizowanego z inicjatywy Pana Jerzego Migacza. W tym roku śpiewający kolędnicy bardzo dopisali,  swój udział  do wielkiego śpiewania  zgłosiły wszystkie szkoły podstawowe i pobliskie gimnazjum.

Pani dyrektor serdecznie  powitała  uczestników Przeglądu, ich opiekunów oraz rodziców a także zgromadzoną publiczność.

Jako pierwsi na scenie pojawili się reprezentanci naszej szkoły. W ich wykonaniu usłyszeliśmy kolędę „Wśród nocnej ciszy” oraz pastorałkę „Małe aniołki”. Do taktu pięknie przygrywała na flecie poprzecznym Julita Cięciwa.

W drugiej kolejności zaprezentował się kwintet z Uszwi. Dziewczęta zaśpiewały dwie pastorałki: „Ten szczególny” oraz „Gore gwiazda”. Swój występ wzbogaciły akompaniamentem gitary.

Zaraz za nimi na scenie pojawiła się spora grupa uczniów z Biesiadek. W tym składzie znalazło się także trio gitarzystów. Chłopcy i dziewczynki zaśpiewali „Kolędę dla nieobecnych” oraz pastorałkę „Zaśpiewajmy kolędę”. Wszyscy wspaniale się prezentowali, a chłopcy w garniturach i „pod muchą” wyglądali niczym muzycy z najprawdziwszej  filharmonii.

Potem zrobiło się wyjątkowo głośno, trochę jakby na góralską nutę. Tak z podziałem na głosy zaprezentowała się mocna grupa gimnazjalistów. Bardzo żywiołowo wykonali kolędę „A wczora  z wieczora”. Mieli mocne wsparcie dwóch trębaczy i skrzypka. Drugi utwór „Hojka, hojka” też się bardzo spodobał. Mocne męskie głosy dominowały. A całości występu dopełniał niebanalny strój „w kratkę”.

Gosprzydowską podstawówkę reprezentowało trio dziewczęce. Dziewczynki cudownie wyśpiewały „Maleńką miłość” oraz „Bóg się rodzi”.

Jako ostatni pokazali się lewniowiacy. W ich wykonaniu, z towarzyszeniem skrzypiec, usłyszeliśmy całkiem nowe pastorałki „On jest królem” oraz „Do stajenki”.

Publiczność żywo reagowała podczas wszystkich występów, oklaskom nie było końca. Tegoroczny przegląd stał na bardzo wysokim poziomie, wszyscy starali zaprezentować się z jak najlepszej strony, dołożyli starań nie tylko o śpiew, ale i estradowy image.

Na zakończenie na scenie ustawili się wszyscy artyści, było trochę ciasno, jako że liczba kolędników zbliżała się do osiemdziesięciu. Wspólnie  zaśpiewali kolędę „Dzisiaj w Betlejem”.  Z pewnością taki chóralny śpiew słyszany był bardzo wysoko, może nawet dotarł do samego nieba. Wszystkim tym poczynaniom na scenie przyglądali się niebiescy wysłannicy w postaci maleńkich aniołków umieszczonych na okazjonalnej dekoracji.

Kulminacyjnym momentem spotkania było wręczenie przedstawicielom szkół okolicznościowych dyplomów. Pani dyrektor doceniła wspaniały kunszt młodych śpiewaków, podziękowała za „trwanie” w tym Przeglądzie i wyraziła nadzieję na spotkanie za rok.

„Gdzie słyszysz śpiew, tam wstąp, tam dobre serca mają. Źli ludzie, wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają”- motto  zaczerpnięte z J. W Goethe’go od samego początku towarzyszy pomysłodawcom i organizatorom Gminnego Przeglądu  Kolęd i Pastorałek w Gnojniku.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z przeglądu.

Poprawiony: poniedziałek, 03 października 2016 07:12