Wigilii czar
poniedziałek, 04 stycznia 2016 09:46

Szkoła jest naszym drugim domem. Tu spędzamy każdego dnia wiele godzin, nic więc dziwnego, że celebrujemy też zwyczaje i tradycje wigilijne.

W ostatnich dniach nauki szkolnej w wielu klasach zagościła odświętna atmosfera. A wszystko to za sprawą klasowych spotkań przy opłatku. Zapach świerkowych gałązek w misternie przygotowanych stroikach, migające na choinkach kolorowe światełka, drzewka  ustrojone aniołkami i brokatowymi bombkami – wszystko to przypominało  o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia. W salach pojawiły się stoły udekorowane białymi obrusami, przepięknie nakryte jak do prawdziwej wieczerzy. Na talerzykach dominowały tradycyjne potrawy: uszka z barszczem, krokiety z kapustą, paszteciki z grzybami. Były też ciasta, ciasteczka, pierniczki. Zewsząd rozlegały się odgłosy śpiewanych kolęd, a wtórowały im instrumenty muzyczne. Były flety, gitary,  a piątoklasiści na tę niezwykłą okazję opracowali specjalny koncert połączony z odgadywaniem kolęd. Łukasz i Karol zrobili mały show,  typu „Jaka to kolęda?”. Uczniowie klasy IIa na swoje spotkanie opłatkowe zaprosili rodziców. Pokazali im perfekcyjnie przygotowane jasełka. Na zakończenie podarowali prawdziwe cudeńka wykonane własnoręcznie, czyli niciane bombeczki.

Kiedy wszystko było już gotowe, nastąpił doniosły moment łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń. W tym dniu nie było dąsów, gniewów i kłótni. Było jak w piosence „… Jest taki dzień, ciepły, choć grudniowy, jest taki dzień,  kiedy milkną wszystkie spory…”.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkań wigilijnych w zespołach klasowych.

Trzeba też wspomnieć, że na lekcjach języka polskiego omawiana była symbolika świąt. Wiadomo po co zostawia się dodatkowe nakrycie przy stole, dlaczego jest sianko, jakie potrawy jada się tego dnia w różnych regionach Polski, dlaczego warto zachować w portfelu łuskę karpia itd.

Gorące podziękowania należą się Rodzicom, którzy zaangażowali się w tak piękne przeżywanie wigilijnego dnia w szkolnych murach i zacieśnianie więzi między dziećmi, wychowawcami. Mamy nadzieję, że taka magiczna atmosfera towarzyszyć będzie uczniom  na dłużej, a w przyszłości, po latach być może wspomną jak to kiedyś wspólnie z rówieśnikami dzielili się opłatkiem i składali sobie życzenia.

Wszystkim czytelnikom naszej szkolnej strony internetowej na zbliżające się święta pragniemy złożyć życzenia przeżywania Bożego Narodzenia w zdrowiu, radości i ciepłej rodzinnej atmosferze.    Kolejny zaś Nowy Rok niech będzie czasem pokoju oraz realizacji osobistych zamierzeń.

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne

Publicznej Szkoły Podstawowej

im. Jana Pawła II w Gnojniku.