… „ Uroczyście ślubujemy…”
poniedziałek, 26 października 2015 09:22

Dzień 22 października 2015 roku dla 48-osobowej gromady pierwszoklasistów  naszej szkoły z pewnością będzie wyjątkowy.

To właśnie dziś nasi najmłodsi koledzy i koleżanki z klas I złożyli na sztandar szkoły uroczyste ślubowanie. Przyrzekli być dobrymi uczniami, rozwijać od Boga otrzymane talenty, pracować wytrwale i solidnie wypełniać swoje obowiązki.

Jako pamiątkę dzisiejszej uroczystości otrzymali okazjonalne  dyplomiki pasowania na ucznia. Na zewnątrz spogląda na dzieci uśmiechnięta buźka z rozbieganymi oczkami, w środku zaś napisany jest wierszyk o następującej treści:

…Pasowania nadszedł czas

Będzie uczniem każdy z nas

Z tej okazji przyrzekamy,

Że się bardzo postaramy

Pilnie świat poznawać

Dobry przykład innym dawać

Być pomocnym w domu, w szkole

I wypełniać ucznia rolę…

Wyjątkowo pięknie prezentowali się solenizanci dnia dzisiejszego. W galowych strojach i granatowych biretach byli pełni dostojeństwa, niczym absolwenci renomowanych amerykańskich uczelni.

Na tę niecodzienną  okazję przybył do naszej szkoły gość honorowy – Pan wójt Sławomir Paterek. Życzył on pierwszakom i pozostałym uczniom, aby czas spędzony w szkole wykorzystali jak najlepiej, zdobywali nowe wiadomości, nabywali umiejętności i doświadczeń.

Pan wójt, wzorem lat poprzednich, każdemu pierwszakowi osobiście pogratulował i przekazał, ufundowane przez siebie, flagi państwowe.

Życzenia wytrwałości i sukcesów w pedagogicznej pracy otrzymali również nauczyciele.

Całą część oficjalną poprzedziła msza święta,  celebrowana przez proboszcza parafii – ks. Mariana Zapióra.

Następnie odbyła się okolicznościowa akademia. Młodzi wykonawcy słowem i piosenką przypomnieli pokrótce życiorys Patrona – Świętego Jana Pawła II. W inscenizacji szczególnie podkreślono jak ważna dla Ojca Świętego była rodzina, jak należy o nią dbać, jak troszczyć się o więzy rodzinne. Papież napominał, aby „… korzystać z doświadczeń naszych rodziców i dziadków, mieć szacunek dla najstarszych członków naszych rodzin…”.  Kochać należy również Ojczyznę, bo „… to jest dom, którego trzeba bronić i o który należy dbać. Takiej miłości wstydzić i wypierać się nie wolno. To jest nasze dziedzictwo, nasz skarb…”- mówił papież. Podobnie o rodzinie mówił podczas homilii ks. proboszcz.

Uwieńczeniem akademii było złożenie kwiatów pod pomnikiem Patrona. Dokonała tego delegacja złożona z najstarszych i najmłodszych uczniów, to jakby taka sztafeta pokoleniowa.

Białe lilie z bukietów ( zasponsorowane przez rodziców pierwszoklasistów ) pięknie skomponowały się z wystrojem sali. Oto w misternie  uplecionej kompozycji jawiły się  lilie polne. Te rozwinięte – to symbol starszych uczniów, którzy już sporo się w szkole nauczyli. Te, dopiero co rozwijające swoje płatki – symbolizują nowych, najmłodszych uczniów. Skromne, a jakże cieszą oko. Liczymy, że  za kilka lat i one w pełni rozkwitną, tak jak dzieci zdobędą wiedzę, rozwiną talenty i zdolności, nabiorą doświadczeń, aby z kolei przekazać je następnym pokoleniom uczniów.

Na wszystko to z figlarną iskierką w oku spoglądał z wielkiego obrazu Jan Paweł II. Na pewno się ucieszył, że wciąż o Nim pamiętamy, że cenimy sobie Jego rady i nimi się w życiu kierujemy. Bo  dla nas Patron -  to nasz wzór i drogowskaz.

W ten październikowy dzień, mimo że aura niezbyt dopisała, nikt nie był smutny. Dzień Patrona to radosne święto wszystkich uczniów i nauczycieli z gnojnickiej szkoły podstawowej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości.