Bądź eko! – ekologiczne warsztaty trzecioklasistów
środa, 10 czerwca 2015 15:02

8 czerwca w poniedziałek nadszedł długo oczekiwany dzień, w którym my trzecioklasiści również skorzystaliśmy z zaproszenia Stowarzyszenia „Vesna” i Gospodarstwa Agroturystycznego państwa Gałęziowskich i wyruszyliśmy do Uszwi.

Na miejscu powitała nas p. Ania. Potem trafiliśmy pod opiekę trzech pań „ekoartystek”, które poprowadziły z nami warsztaty ekologiczne.

W pracy pomagał nam też wesoły Hiszpan Francesco. Pomalowane kolorowymi farbami makaroniki nawlekaliśmy na sznurki. I tak wyszła piękna ekologiczna biżuteria. Inna grupa w tym czasie uczyła się robić listeczki z ekowikliny, inaczej zwanej papierową wikliną. Skręcanie papierowych rureczek szło nam całkiem nieźle! Trzecia grupa zajęła się wykonaniem ekologicznej pajęczyny. W drewnianej ramie, którą sami wykonaliśmy, używając prawdziwej wkrętarki utkaliśmy piękną pajęczynę ze sznurka. Był też czas na krótką przerwę i odpoczynek, podczas którego pałaszowaliśmy świeże bułeczki, popijając soczkiem.

Po warsztatach przyszedł czas na wizytę w piekarni. Jak powstaje chleb? – na to pytanie znamy już odpowiedź! Z wielkim zainteresowaniem obserwowaliśmy etapy powstawania chleba. Zobaczyliśmy ogromny piec i urządzenia, które pomagają piekarzowi w pracy. Mieliśmy niemałą frajdę, gdy przez chwilę czuliśmy się sami jak mali piekarze. Własnoręcznie ugniataliśmy ciasto na chrupiące kukiełki. Na koniec mieliśmy możliwość degustacji świeżego chlebka z masełkiem. Wszyscy zajadali się z wielkim apetytem.

Serdecznie dziękujemy Stowarzyszeniu „Vesna” oraz państwu Gałęziowskim za okazaną gościnność i miłą atmosferę.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszej wyprawy:)