Święto Niezapominajki
poniedziałek, 18 maja 2015 12:13

15 maja obchodzone jest nasze rodzime Święto Niezapominajki. Jest to święto przyrody mające na celu promowanie jej walorów, stałe przypominanie o ochronie środowiska, ale również zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji.

W historię tego dnia wprowadziły nas Rozalka i Gabrysia z klasy 5b. Przypomniały inicjatora tego święta, nieżyjącego już prezentera „Ekoradia” – Pana Andrzeja Zalewskiego.

Punktem kulminacyjnym uroczystości było przedstawienie pt „ Woda, słońce, powietrze, las – bardzo kochamy Was” przygotowane przez dzieci ze świetlicy szkolnej. W atmosferę święta pozwoliły nam się wczuć małe leśne skrzaty, w roli których wystąpiły Tosia i Klaudia. Oba skrzaciki przepięknie prezentowały się w zielonych kubraczkach i seledynowych chusteczkach na głowach.

Okazało się, że w lesie wydarzyła się straszna rzecz. Otóż pewna rodzinka urządziła sobie piknik na łonie natury. Odpoczywali, jedli, pili i „ śmiecili ile wlezie”. A na koniec cały ten bałagan po sobie pozostawili. Zwierzęta leśne były bardzo zmartwione, że ludzie tak nie szanują przyrody, nie zależy im na czystym środowisku. Na szczęście niedaleko przechodziła gromada dzieci i zastęp młodych ekologów w mig zrobił porządek z tym śmietnikiem.

Swój występ skrzaty zakończyły apelem do wszystkich dzieci:

… „Chcemy żyć na świecie,

w którym śmieci nie znajdziecie.

Kosze służą na odpadki,

pamiętajcie o tym dziatki…”

Jako że było to święto z niezapominajką w tytule, nie mogło zabraknąć w scenerii tych drobnych niebieskich kwiateczków. Towarzyszyły im, bardzo kojarzące się z majem, różnokolorowe bzy. Obejrzyjcie zdjęcia z tego wydarzenia.