Odkrywanie tajemnic Wawelu
wtorek, 28 kwietnia 2015 10:10

22 kwietnia uczniowie z klas 4-5 odbyli wycieczkę do Krakowa. Celem głównym było bliższe poznanie Wawelu - dawnej siedziby królewskiej.

Naszą eskapadę rozpoczęliśmy od obejrzenia wystawy „Sztuka Wschodu”, a potem odbyliśmy spacer po królewskich komnatach. Poznaliśmy historię królów, ale również anegdoty i legendy z nimi związane. Dokładnie przyglądaliśmy się wawelskim arrasom, byliśmy pełni podziwu dla kunsztu tworzących je artystów. Usłyszeliśmy dzieje tułaczki tych wspaniałych arcydzieł w czasie II wojny światowej. Uwagę przykuły także wspaniałe meble, posadzki, portale, kasetony, porcelana.

Dalej nasza wycieczka przeniosła się do katedry. Jeszcze z zewnątrz podziwialiśmy cudownie lśniącą w promieniach słonecznych kopułę kaplicy zygmuntowskiej, a następnie przy sarkofagach królów dowiadywaliśmy się coraz to nowych rzeczy. Wszystko było niezwykle ciekawe i ekscytujące, tym bardziej, że przewodnicy w interesujący sposób przekazywali nam odległą wiedzę dotyczącą naszych przodków z królewskich rodów.

Co bardziej skrupulatni matematycy usiłowali policzyć liczbę stopni do wieży, na której pysznił się dzwon Zygmunta. Niestety to rachowanie nie było takie proste i za którymś tam, kolejnym już zakrętem, rachuby padły. Ale na szczycie czekała na nas nagroda. Z wieży rozciągał się przepiękny widok na cały Kraków. Każdy chciał skorzystać z szansy jaką daje dotknięcie lewą ręką serca dzwonu i wypowiedzenie życzenia. Tym, którzy z racji wzrostu nie mogli dosięgnąć, pomogli koledzy.

Ośmieleni perspektywą spełnienia wielu różnorodnych, na dnie serca skrywanych marzeń, zeszliśmy do krypt, gdzie spoczywają królowie oraz znamienici Polacy.

To była wspaniała, pouczająca wycieczka. Dzieci były zainteresowane i miały mnóstwo pytań do przewodników. Z pewnością wiedza zdobyta podczas tego dnia przyda się na lekcjach historii czy podczas rozwiązywania krzyżówek., a może kiedyś dzieci zaproszą na wycieczkę do Krakowa swoich rodziców i opowiedzą im wszystko, czego same wcześniej się dowiedziały.

Uwieńczeniem zwiedzania był odpoczynek w otoczeniu wspaniale prezentującej się zieleni, kwitnących drzew i kwiatów wokół dziedzińca zamkowego.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z historycznej wyprawy:)