Błogosławiona Karolina Wzorem Wiary
czwartek, 04 grudnia 2014 09:29

18 listopada 2014 roku minęła setna rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionej Karoliny Kózka. Aby uczniowie naszej szkoły mogli lepiej poznać osobę błogosławionej zorganizowany został międzyklasowy konkurs pod hasłem „Błogosławiona Karolina Wzorem Wiary”. Składał się on z dwóch etapów: eliminacji i finału. W eliminacjach 14 listopada 2014 roku wzięli udział wszyscy uczniowie z klas IV-VI, którzy zaprezentowali swą wiedzę o bł. Karolinie pisząc test. Do finału przeszły trzy klasy, które uzyskały najwyższe średnie. Okazały się nimi V b, VI a i VI b. Wielki finał i walka o główną nagrodę (wycieczkę do Sanktuarium Błogosławionej Karoliny w Zabawie oraz Wał Rudy) rozegrała się 26 listopada 2014 roku. Trzyosobowe reprezentacje klasowe finalistów toczyły bardzo wyrównaną walkę odpowiadając na pytania i rozwiązując zadania związane z osobą bł. Karoliny. Obszerna wiedza finalistów zadziwiała wszystkich widzów. Ostatecznie największą ilość punktów (19) uzyskała klasa VI b. Radości nie było końca. Drugie miejsce z 15 punktami zdobyła klasa VI a, a podium z 13 punktami zamknęła klasa V b. Wszyscy uczestnicy finału otrzymali upominki, a zwycięzcy 2 grudnia 2014 r udali się na wycieczkę do miejsc, w których żyła bł. Karolina.

Na początek odwiedziliśmy Sanktuarium w Zabawie. Tam wysłuchaliśmy bardzo ciekawych opowieści o młodej Błogosławionej i modliliśmy się przy Jej sarkofagu. Po wyjściu z kościoła przeszliśmy przez Pomnik Ofiar Wypadków Drogowych i Komunikacyjnych i pojechaliśmy do rodzinnego domu bł. Karoliny w Wał Rudzie. Potem odprawiliśmy drogę krzyżową idąc szlakiem męczeństwa, czyli ostatnią drogą jaką przebyła bł. Karolina z domu do miejsca, gdzie została zamordowana. W tym miejscu poczuliśmy się szczególnie, bowiem równo sto lat temu leżało tu jeszcze (od dwóch tygodni) ciało błogosławionej Karoliny. Józef Szwiec odnalazł ją dopiero 04 grudnia. Po powrocie wróciliśmy do Zabawy, gdzie odbyła się ostatnia część wycieczki -zabawy, grillowanie kiełbasek i poczęstunek. Mimo chłodu, który nam towarzyszył atmosfera była gorąca i wycieczka przyniosła wiele dobrego.

Dziękujemy Panu Jerzemu Migaczowi za zorganizowanie konkursu oraz Sponsorom I Nagrody - Parafialnemu Oddziałowi Caritas i Księdzu Proboszczowi Marianowi Zapiórowi.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z finału konkursu.

W ramach obchodów 100 lecia męczeńskiej śmierci bł. Karoliny  11 października  2014 odbyła się XIII Diecezjalna Pielgrzymka Nauczycieli, Wychowawców i Katechetów. Wzięli w niej udział również nauczyciele z naszej szkoły.

Pierwszym akcentem tego spotkania był montaż słowno-muzyczny w wykonaniu zespołu "Pod Gruszą". Były to poetyckie rozważania szlakiem męczeństwa bł. Karoliny. Bezpośrednio po występie artystycznym ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski przedstawił wykład na temat "Ku wolności wyswobodził nas Chrystus. Jak dzisiaj głosić chrześcijańskie orędzie wolności?" Następnie była Msza św. pod przewodnictwem ks. bpa Jana Piotrowskiego.

Po błogosławieństwie wiele osób pozostało na miejscu, aby w ciszy pomodlić się i powierzyć Bogu za wstawiennictwem błogosławionej Karoliny swoje troski. Był to czas na indywidualną modlitwę, zwiedzanie, oraz wspólny posiłek. Gospodarze zaprosili wszystkich na pizzę w "zabawskiej stodole".

Po kilkudziesięciominutowym odpoczynku pielgrzymi przemieścili się do pobliskiej Wał Rudy. Był czas na modlitwę w domu rodzinnym bł. Karoliny i spojrzenie na wnętrze chaty, w której wyczuwa się ducha rodzinnej modlitwy i pełnego zawierzenia Bogu. Tu proboszcz parafii Zabawa zawiązał nową wspólnotę. Najpierw krótko opowiedział o miejscu narodzin, życiu i męczeńskiej śmierci bł. Karoliny, a następnie spod domu Kózków wyruszyła procesja szlakiem męczeństwa bł. Karoliny. Rozważania do 14 stacji Drogi Krzyżowej przygotowali i prowadzili nauczyciele z Radłowa.

Poprawiony: czwartek, 04 grudnia 2014 10:38