Andrzejki, katarzynki, wróżby, tańce – dobra zabawa
wtorek, 25 listopada 2014 11:33

Andrzejki obchodzone są w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię dnia św. Andrzeja. Jest to wieczór wyjątkowy, gdyż zgodnie z tradycją św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy wszystkim pragnącym poznać, jaka przyszłość ich czeka w uczuciach, zdrowiu, pracy......


Jak mówi stare, polskie przysłowie “Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”. Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. Pomysłowość dziewcząt w wyszukiwaniu sposobów, aby poznać swoją przyszłość, szczególnie tą uczuciową, była niewyczerpana. Wszystkim tym zabiegom magicznym patronował św. Andrzej - opiekun panien na wydaniu. Panny wróżyły zamążpójście w wigilię świętego Andrzeja a kawalerowie w przeddzień świętej Katarzyny, czyli 24 listopada. Jednak z czasem katarzynki uległy zapomnieniu. Obecnie oba obrzędy są połączone i obchodzone równocześnie jako tradycyjne andrzejki.

 

Tyle o historii tego zwyczaju. Obecnie nikt, zwłaszcza będąc uczniem czy uczennicą podstawówki nie myśli jeszcze o rychłym zamążpójściu czy żeniaczce. 
Wieczór andrzejkowy to wspaniała okazja, aby spotkać się w gronie przyjaciół. Dobrą zabawę z pewnością umilają tradycyjne wróżby andrzejkowe. Tak też było wczoraj w naszej szkole. Każdy oddział klasowy zadbał uprzednio o przygotowanie rekwizytów niezbędnych do przeprowadzenia wróżb. Jedni sobie wróżyli, inni w tym czasie tańczyli. A kto był spragniony, udawał się na krótki odpoczynek do sali, aby coś słodkiego przekąsić lub ugasić pragnienie.

Były też dywagacje co zrobić z przepowiedzianą wróżbą, bo jak tu jednocześnie zostać i księdzem, i cyrkowcem? Na szczęście wszyscy wiedzą, że to tylko żarty i do tych wróżb się nie przywiązują.