Perły Regionu – kim są?
wtorek, 25 listopada 2014 11:29

Perły to drogocenne kamienie głęboko ukryte wewnątrz muszli małży. Aby do nich dotrzeć, trzeba ową muszlę otworzyć.

Nasze Perły Regionu to poeci żyjący nieopodal nas, być może nasi sąsiedzi, znajomi, krewni. Do niedawna ukryci, piszący do szuflady, zostali wyszukani, a ich poezja odkryta dla świata.

Trzynaście lat temu, po raz pierwszy w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 im . Mikołaja Kopernika w Brzesku zrodził się pomysł aby wyszukać rodzimych twórców, zaprosić na spotkanie i zorganizować konkurs recytatorski ich poezji. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Przyjął się i na dobre zadomowił jako jesienne brzeskie wydarzenie kulturalne. Patronat nad organizacją konkursu objęli również włodarze miasta i biblioteka publiczna.

W tym roku XIII edycję konkursu zaszczycili swoja obecnością poeci: Anna Gaudnik, Maria Kural, Agata Podłęcka, Tadeusz Puzia i Dariusz Dzierwa.

Swój akces zgłosiło 14 szkół z powiatu brzeskiego, w tym nasza reprezentacja w składzie: Kasia Kuc, Krzysiek Święch i Julia Zaczyńska.

Poziom był bardzo wysoki, wszystkie recytacje wydawały się wyjątkowe  i niepowtarzalne. Jury z pewnością miało trudne zadanie, aby wybrać tych najlepszych. Ostatecznie, po ogłoszeniu wyników okazało się, że i nasza szkoła znalazła się w gronie laureatów. Krzysiek zdobył wyróżnienie i komplement, że „trudno go nie zauważyć”.

Spotkanie z rodzimymi poetami dało też okazję do bliższego ich poznania, można się było dowiedzieć o ich pierwszych próbach poetyckich, pasjach, o życiu obecnym. Tradycyjnie przeprowadzono również warsztaty twórcze, gdzie sami uczestnicy „ biedzili się” nad stworzeniem wiersza. Nie tak łatwo było znaleźć wszędzie rymy. To była i zabawa, i wysiłek twórczy.

XIII edycja Powiatowego Konkursu Poezji „Perły Regionu” za nami, kolejne zmagania już za rok.